Парадоксално е, но е факт, че „Южен поток" не е бил преустановен и формално няма нито един документ, който да говори в тази посока. Това заяви в интервю за кореспондента на БНР в Москва председателят на Комисията по енергийна политика в Руската дума Павел Завални. Той уточни, че когато се появи разрешение за проекта „Южен поток”, той отново би се активизирал. Нещата просто били замразени.
Завални смята, че всички държави в югоизточната и източната част на Европейския съюз (ЕС) не са самостоятелни.
„Една страна – един глас, но какво означава този глас, когато всички в определена степен са в позицията на просещи. Те не създават общо благо, а са просто негови потребители и са просто просещи в ЕС”, коментира Павел Завални.
По думите му тези, които създават и допринасят с нещо, те имат право на глас. Другите формално също имали право на глас, но в политически план нямали. Те трябвало да работят по-добре и по-ефективно, за да получат право на реален глас.
Запитан готова ли е Русия да се справи с ниските цени на световните пазари на нефт, които формират по-голяма част от руския бюджет, Завални отговори, че ще има периоди на високи и на по-ниски цени на петрола. На всеки 15 години имало подобни кризи в нефтения бизнес. Той коментира, че има спад на производството, после има и подем на цените. Експертът прогнозира, че има висока вероятност цените да започнат да спират своя спад, защото търсенето расте от година в година.
Павел Завални обясни, че Русия трябва да развива икономиката, доходите и то не само в нефтодобивния сектор, но и да се намалява зависимостта например в сферата на селското стопанство.
Завални коментира, че централноевропейските държави, които се обявиха против изграждането на „Северен поток" 2, преследват личните си политически цели. Всичко това ставало заради конкуренцията. Той е категоричен, че Москва трябва да има надеждност при транзитните доставки. Самият Завални не е сигурен, че Русия може да разчита на Украйна като транспортираща страна на газа и до европейския пазар.
„Имаше опити да се инвестира в украинската газопреносна система и от страна на Европа и САЩ, но никой не стигна докрай, а тя остарява и деградира. Мисля, че след 5-10 години просто ще се развали и няма да може да функционира”, коментира Павел Завални. Именно заради това Русия търсела алтернатива как да стигне до европейските потребители. „Защо не ви дадоха на вас, в България, да реализирате такъв обходен маршрут”, запита той.
Shemet
на 11.01.2016 в 19:39:18 #5Тоя Южен нема как да стане, тръбата минава през турска икономическа зона в Черно Море.
Panther
на 06.01.2016 в 01:25:44 #4Пищка пищка, пак си чул-недочул. Правилно си разбрал че руснаците продаваха/реекспортираха туркменска газ за по-висока цена, виждам че се радваш на тяхната печалба. Ама не туркменистан е врътнал кранчето, ами руснаците са завели дело срещу туркменистан в стокхолм за завишени цени и след това са им казали чао и да си пъхнат газта обратно... А руснаците газ си имат за продажба предостатъчно, така че не ги мисли ;)
Panther
на 06.01.2016 в 00:54:31 #3Мерси за добрата новина - урките вдигнаха щанса за реализация на потоците няколко ПЪТИ
А колко се променя тарифирането е трудно да се сметне. Промяната е генерална - от тарифа на пренос на 100км, към тарифи на входна и изходна точка. Ама не си напъвай демокрадската мозъчна клетка, че ще прегори.
Така или иначе поредната уркайнска магария дето само те ще реват после от последствията.
Panther
на 05.01.2016 в 22:03:42 #2Путин не е казал нищо лошо за България в Анкара. Това което каза е че Русия не може да инвестира в Южен поток без съгласието на България, а България не го дава. И че България не е суверенна страна (което е очевидно) дори премиера употребява изрази като "шефовете в брюскел". Така че приготвяй се психически. Южен поток ше има, Северен поток 2 ще има, че може и Бургас-Александропулис да се възроди. А урките и любимите ти фесове ше плачкат.
dachi
на 05.01.2016 в 17:50:42 #1Една страна – един глас, но какво означава този глас, когато всички в определена степен са в позицията на просещи. Те не създават общо благо, а са просто негови потребители и са просто просещи в ЕС”, коментира Павел Завални. По думите му тези, които създават и допринасят с нещо, те имат право на глас. Другите формално също имали право на глас, но в политически план нямали. Те трябвало да работят по-добре и по-ефективно, за да получат право на реален глас. ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Ах,че нагъл кагебейски съветски комуняга! Кой сега е в позицията да проси коридор за газа си,бе долен колхозник?Великият Путин! Като няма откъде да мине тръбата му да си я завре в г.за! А когато преди година в Анкара ругаеше България и се целуваше с Ердоган не сме го забравили.