Археолози откриха внушителна находка при теренните разкопки на Голямата раннохристиянска базилика в Пловдив, информира БНТ.

Учените са се натъкнали на съоръжение за вода, което наподобява басейн.
Предполага се, че съоръжението датира от 4-5 век.

Археолозите открили находката, след като бил вдигнат мозаечният пласт. Съоръжението е с елипсовидна форма и се намира под централния кораб на Раннохристиянската базилика.

От проучвателния екип са на мнение, че водното съоръжение е построено много по-рано от самия храм.

"Можем да кажем, че е съоръжение, свързано с вода. Това подсказва начина на градеж, измазване. Дъното на съоръжението е тухлено. Тухлите са положени върху една много масивна хоросанова замаска, под която има втори пласт замазка, под която има каменен дренаж", посочи археологът Жени Танкова.

Стената на водното съоръжение също била масивна, което показвало, че е добре изолирана. "Тя е 1.30 широка. Като отвън е каменен кожух. Отвътре е с тухлен пояс. Като донякъде. Някъде на 70-80 см. Тухлите са с една много добре изработена фугировка. От там надолу е около 1.10 вече с една така наречена хидрофобна мазилка, което ще рече водоизолираща", допълва археологът.

Очаква се по-голямата част от съоръжението да бъде проучено догодина. Тогава ще стане ясно и какво е било неговото предназначение.