Учени съживиха червей, който е замразнал преди 46 000 години - по времето, когато вълнестите мамути, саблезъбите тигри и гигантските лосове все още са бродили по Земята, пише СиЕнЕн. 

Кръглият червей от неизвестен досега вид е оцелял на 40 метра (131,2 фута) под повърхността в сибирската вечна замръзналост в латентно състояние, известно като криптобиоза, според Теймурас Курцхалия, почетен професор в Института Макс Планк по молекулярна клетъчна биология и генетика в Дрезден и един от учените, участващи в изследването.

Организмите в криптобиотично състояние могат да издържат пълната липса на вода или кислород и да издържат на високи температури, както и на замръзване или изключително солени условия. Те остават в състояние "между смъртта и живота", при което скоростта на метаболизма им намалява до неоткриваемо ниво, обясни Курцхалия.

"Човек може да спре живота си и след това да го започне отначало. Това е важно откритие", каза той, добавяйки, че други организми, които преди това са били съживени от това състояние, са оцелели десетилетия, а не хилядолетия.

Преди пет години учени от Института по физикохимични и биологични проблеми на почвената наука в Русия откриха два вида кръгли червеи във вечната замръзналост на Сибир.

Един от изследователите, Анастасия Шатилович, съживи два от червеите в института, като просто ги рехидратира с вода, преди да занесе около 100 червея в лаборатории в Германия за допълнителен анализ, транспортирайки ги в джоба си.

След размразяването на червеите учените са използвали радиовъглероден анализ на растителния материал в пробата, за да установят, че отлаганията не са били размразявани от преди 45 839 до 47 769 години.

Но все пак те не знаеха дали червеят е известен вид. В крайна сметка генетичният анализ, извършен от учени в Дрезден и Кьолн, показа, че тези червеи принадлежат към нов вид, който изследователите нарекоха Panagrolaimus kolymaenis.

Изследователите също така установиха, че P. kolymaenis споделя с C. elegans - друг организъм, често използван в научни изследвания - "молекулярен инструментариум", който може да му позволи да оцелее при криптобиоза. И двата организма произвеждат захар, наречена трехалоза, което вероятно им позволява да издържат на замразяване и дехидратация.

"Да видим, че същият биохимичен път се използва във вид, който е на 200, 300 милиона години, това е наистина поразително", каза Филип Шифър, ръководител на изследователска група от Института по зоология към Университета в Кьолн и един от участващите учени в изследването. "Това означава, че някои процеси в еволюцията са дълбоко запазени."

И, добави Шифър, има и други полезни прозрения, които могат да бъдат събрани чрез изучаване на тези организми.

"Като разглеждаме и анализираме тези животни, може би можем да информираме консервационната биология или може би дори да развием усилия за защита на други видове или поне да научим какво да правим, за да ги защитим в тези екстремни условия, които имаме сега".