10 години членството на България в Европейския съюз носи стабилност в политически план и е причина за стабилен икономически растеж. Това сочи доклад на тема "10 години България в ЕС: ползи и предизвикателства", изготвен от Центъра за либерални стратегии.
Основен извод в доклада е, че десетте години членство на България в Европейския съюз са един от най-успешните периоди в българската история. Това е второ поредно десетилетие след 1997 г., в което страната се развива без сериозни кризи във вътрешно-политически план.
Програмният директор в Центъра за либерални стратегии Георги Ганев представи икономическите ползи за страната от членството на България в ЕС. Той посочи, че стопански погледнато последните 20 години имаме увеличение на Брутния вътрешен продукт (БВП) по покупателна способност на човек от населението. 10 години членство са вторият най-успешен период след началото на 50-те години на миналия век.
Ганев се пошегува, че ако продължава да се говори за Европа на скорости, то ние ще сме в топ 3 по този показател, ако говорим за ускорен икономически растеж. По думите му другите две страни с икономически растеж са Литва и Латвия и дори изпреварваме Естония. В момента безработицата в страната е по-ниска от момента на приемането ни в ЕС.
Отчита се и тренд на положителен баланс по текущата сметка. България на два пъти премина границата от 3% бюджетен дефицит, но фактът, че се намира в процедури по свръх дефицит и мониторинг от страна на ЕС е оказало благоприятен ефект и българските управляващи да вкарат дефицита в рамки, без да си позволяват разхлабване на бюджетната дисциплина.
По думите му 10 години членство са вторият най-успешен в икономически план период за страната ни. Краткият отговор на големия въпрос дали сме ги настигнали е "Да".
"Може и по-бързо, но това хич не е бавно", отбеляза Ганев.
Той изтъкна, че сме тръгнали от най-ниската точка за ЕС по отношение покупателна способност на населението. Ганев изтъкна, че по този показател за периода на предприсъединяване и 10 години членство, сме направили ръст от 20% и от 27 пункта достигаме 48 пункта. Така, за да достигнеш дори един пункт повишаване на покупателната способност, трябва да имаш двоен растеж на икономиката.
"Не е спряло доближаването на България по стандарт - само за тези 10 години има приближаване от 10 пункта", отбеляза Георги Ганев. "Нетният ефект от членството на България в ЕС е около 4% от БВП. Това е един изключително висок трансфер", категоричен бе той.
Например фирмите у нас са станали много по-конкурентноспособни, тъй като износът към ЕС е приоритет за страната ни. Пазарите в ЕС разчитат много повече на високи технологии и за да са конкурентни българските компании трябва да използват иновации. Сред конкретните ползи са подобрена инфраструктура - удвоеното количеството магистрали, огромно количество рехабилитирани пътища, Дунав мост 2, отпадането на визите, допълнително финансиране за българския неправителствен сектор, свободното придвижване на хора и стоки. Като критика Ганев изтъкна преките чужди инвестиции, където страната ни не е успяла да се възползва от възможностите, които членството дава.
"Ако се сравним с една членка като Румъния, това си е чисто български провал", коментира още Георги Ганев.
Сред преките ползи за гражданите са по-високите екологични стандарти, защита правата на потребителите, пълното отпадане на таксите за роуминг, защита правата на пациентите - европейска здравна карта за спешно лечение в друга страна членка - 150 хиляди такива карти около 500 са ползвали.
В доклада се отчита, че няма видимо позитивно развитие в областта на медиите. Сред въпросите, които бяха поставени по време на дискусията, е неучастието ни в 50% от въпросите, които са в дневния ред на Европа. С някои персонални изключения родните ни евродепутати не взимали отношение по половината от темите, които са на дневен ред в ЕС.
Докладът е начало на дебат за равносметката от членството ни в ЕС и положителните ефекти от членството на страната ни в ЕС.
Legalen
на 30.03.2017 в 21:11:06 #8Програмният директор в Центъра за либерални стратегии Георги Ганев посочи преките ползи за гражданите: 1.по-високите екологични стандарти 2. защита правата на потребителите, 3. пълното отпадане на таксите за роуминг, 4. защита правата на пациентите - европейска здравна карта за спешно лечение в друга страна членка - 150 хиляди такива карти около 500 са ползвали....Освен това: удвоеното количеството магистрали, огромно количество рехабилитирани пътища, Дунав мост 2,отпадането на визите, свободното придвижване на хора и стоки. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Така че дайте да се поздравим с успехите и да обясним на онези като Баба Куна от Трънско че роуминга е важен за нея както слънцето и въздуха и т. н. И че тя спокойно може да тръгне на път без да си вади виза, да прекоси Дунава по Дунав мост 2, че с европейската здравна карта може да отиде при някой български лекар във Виена, Мюнхен, Дюселдорф, Хага и на други места. И най-важното за нея е че може да попадне случайно на нейния очен лекар и да си похуртува с него. А Георги Ганев е един професионалист и достойно е заслужил своята диплома и в този дух ще му викна: «Георге! Да пази бог България от Калинки и Георгиганевци»
psp_11
на 30.03.2017 в 19:37:01 #7Това е поредният майтап... За последните 10 год. се взеха 17 млрд заеми за да се увеличи БВП с 4 млрд. лева??? Какво огромно постижение!?!??!??? Покупателната способност? С потребителски кредити за населението вече на стойност около 30 000 лв. Таквизи икономисти са в топ 10 на най-привикваните по нашите медиии..... Само дето ако сравним цените преди 30 год. и минималната заплата ще установим че съотношението на цените е някъде 1:10, но мин. заплата не е 1000 лв.
Kopp
на 30.03.2017 в 18:17:15 #6Знаех си аз, че дори подвизите на смелия Симеон Велики бледнеят пред постиженията на ББ! Информацията потвърдена ли е от DW и CNN?!
Kopp
на 30.03.2017 в 18:16:13 #5Знаех си аз, че дори подвизите на смелия Симеон Велики бледнеят пред постиженията на ББ! Информацията потвърдена ли е от DW и CNN?
Q99
на 30.03.2017 в 17:25:40 #4"Тези подиграват ли ни се?" Да! Даже направо гавра си правят. То бива гьонсуратлък, но на черното да викаш бяло вече е прекалено...
Mithrandir
на 30.03.2017 в 15:33:48 #3Тези подиграват ли ни се? България остана без промишленост, без земеделие, без нов АЕЦ и най-важното без голям процент от можещото си население, което беше чисто и просто откраднато от еврогейския съюз. Скоро ще останем и без ТЕЦ-ове, които същия еврогейски съюз иска да затвори, но пък за какво са ни ТЕЦ-ове като останем без население?
Legalen
на 30.03.2017 в 14:50:18 #2"10 години в ЕС – един от най-успешните периоди в историята ни " -------------------------------------------------------------------------------------------- Вярвам ви, макар е възможно по времето на Хан Крум да е имало такова бурно развитие на България. Май че и при Борис имаше някакъв период, наричан "Златен век". или нещо подобно. Но все пак контактувайте г-н Кадик и се разберете с него и особено твърдението " че през последните десет години България не е отбелязала почти никакъв напредък, смята Кадик." А ние сме лесни и вярваме на всички вас. "Даниел Кадик: Това е трагично за България От 2009 г. страната е управлявана предимно от Борисов, а оттогава насам не сме видели никакви съществени реформи. Видяхме провала на съдебната реформа, видяхме провала и на антикорупционната реформа. Това определено не е особено добра равносметка. Всички доклади на Европейската комисия показват съвсем ясно, че през последните десет години България не е отбелязала почти никакъв напредък, смята Кадик."
boris
на 30.03.2017 в 14:30:58 #1Програмният директор в Центъра за либерални стратегии Георги Ганев представи икономическите ползи за страната от членството на България в ЕС. Той посочи, че стопански погледнато последните 20 години имаме увеличение на Брутния вътрешен продукт (БВП) по покупателна способност на човек от населението. 10 години членство са вторият най-успешен период след началото на 50-те години на миналия век. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Това говори предостатъчно за всичко