Антони Стоянов, директор на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски", е сред 50-те лауреати за Гражданската награда на Европейския парламент за 2017 г. Номиниран е от евродепутата Момчил Неков.

Лауреатите ще получат почетни медали на официална церемония през есента в София, организирана от Информационното бюро на ЕП. Те ще участват също така и в общоевропейската церемония, посветена на Гражданската награда на Европейския парламент, която ще се проведе в Брюксел на 11 октомври.

Селекцията на 50-те лауреати е извършена от европейско жури, ръководено от заместник-председателя на ЕП Силви Гийом и още четирима заместник-председатели на Европейския парламент. Те направиха своя избор, след като българското национално жури в състав евродепуитатите Андрей Ковачев, Георги Пирински, Илхан Кючюк и Ангел Джамбазки посочи българската номинация.

Момчил Неков предложи Антони Стоянов с аргументите, че "Антони Стоянов е силно мотивиран и амбициозен ръководител в сферата на образованието. С работата си той допринася за развитието на младежите като способни и образовани европейски граждани. Участието им в европейски състезания и общуването с техни връстници от други държави ги изгражда като толерантни граждани и им дава ценен опит в междукултурното общуване".

Неков допълва, че "голяма част от учениците продължават образованието си в Европа. След това се реализират като успешни специалисти. А образованието, толерантността, междукултурният диалог и грижата за младежите са европейски ценности от първостепенно значение. В този смисъл Антони Стоянов има голям принос във възпитаването на децата в духа на европейските ценности и култура. Като резултат от всичките му усилия за създаване на благоприятна учебна среда учениците показват много високи резултати. Печелят десетки състезания".

Евродепутатът Неков уточни, че "училището е на първо място сред най-добрите и желани учебни заведения. Най-много зрелостници от училището са сред удостоените с "Национална диплома" от МОН. Учениците печелят златни медали в международни олимпиади и състезания по математика, физика, химия, астрономия, футбол."

Членовете на българското национално жури единодушно подкрепиха кандидатурата на Антони Стоянов.

Андрей Ковачев коментира, че "младите хора са нашето бъдеще и мисля, че е наша обща отговорност да насърчаваме училищните директори като г-н Стоянов, които преподават на бъдещите поколения европейските ценности като толерантност, мултикултурализъм, равенство, индивидуална свобода и опазване на околната среда чрез множество дейности, сред които са състезания на европейско ниво и международни обмени."

Георги Пирински смята, че "развитието на качества като любознателност, способност за водене на мултикултурен диалог и толерантност сред учениците е от първостепенно значение за насърчаване на взаимното разбирателство и европейското гражданство."

Илхан Кючюк добавя, че Антони Стоянов "насърчава сред младите хора култура на толерантност и междукултурен диалог, които са неразделна част от европейските ценности, за което смятам, че заслужава признание."

Ангел Джамбазки допълва, "вярвам, че със своите действия Антони Стоянов насърчава взаимното разбирателство и дава възможност на учениците не само да докажат способностите си, но и да се срещнат и запознаят с различни култури."

От 2008 г. насам Наградата за европейски гражданин се присъжда на граждани и организации, които са допринесли за насърчаване на по-доброто взаимно разбиране и по-тясната интеграция между гражданите на ЕС или за улесняването на трансграничното и транснационално сътрудничество в ЕС. Тя е под формата на почетен медал и има символично изражение.

Досегашните лауреати на Гражданската награда на ЕП от България са Мариана Пенчева и Иван Николов през 2016 г., Народно читалище "Бъдеще сега 2006" през 2015 г., доброволците от СУПЦ Варна и журналистът Христо Христов през 2014 г., акад. Валери Петров и д-р Милен Врабевски през 2013 г. и Петър Петров, механик на кораба "Коста Конкордия" през 2012 г.