Алберт Дес, евродепутат от групата на ЕНП, член на Комисията по земеделие и селските райони пред News.bg
Г-н Дес, какви са предизвикателствата пред Европа по отношение на общата селскостопанска политика?
Големи са предизвикателствата. Те се дължат на Брекзит и излизането на Великобритания. Ясно е, че от 2020 г. ще се отвори една дупка от 19 млрд. евро в европейския бюджет, каквато е вноската на Великобритания. 3,6 млрд. евро по-малко ще са средствата за селското стопанство. Друг проблем са изборите във Франция, Холандия, където антиевропейските партии са много силни и много се надяваме те да не съставят правителство, защото това ще има драматични последици.
В Европа се говори за пет сценария на развитие на Европейския съюз след Брекзит, кой от тях ще се окаже водещ?
Аз винаги съм бил оптимист през живота си и смятам, че във Франция радикална партия няма да дойде на власт. В Холандия, например дори и да спечелят изборите, радикалите също няма да могат сами да съставят правителство. Споменавам точно тези две държави, защото те са сред страните основателки на ЕС. Ако една от тях напусне съюза това би имало наистина драматични последици.
Как стои България на фона този дебат?
България и Бавария са сред най-древните държави в Европа. Имаме много добри връзки между двете държави. Смятам, че тук правителството ще бъде съставено от проевропейски партии. Смятам, че нямаме никаква алтернатива на европейското обединение. Аз германец, а Германия е била на няколко пъти причина за войни в Европа. Прадядо ми е трябвало да се бие на фронта, дядо ми, баща ми, като обикновени войници. От 70 години в Европа има мир. Това всъщност е голямата историческа заслуга на европейското обединение. Нито едно поколение преди нас не е успявало да създаде 70-годишен мир. Аз съм роден 1947 г., тази година станах на 70.
Ако перифразирам Уилям Сароян, Европа е нещо като международна организация, нещо като федерация, нещо като нищо друго на света, вие каква Европа искате?
Аз казвам, че европейското обединение е най-голямата мирна инициатива, която някога е съществувала на света. Европа е временно обединение, винаги ще остане такова, една временна конструкция, на която всички ни завиждат.
Кой сценарий ще се наложи, г-жа Меркел вече се обяви за запазване на скоростта?
Знам, че непрекъснато се говори за Европа на две скорости, но на мен това не ми се струва добра идея. Когато през 2004 г. преминах от Бундестага в Европейския парламент, Хелмут Кол ми каза: Обърни внимание на малките държави в Източна Европа! Те са ни необходими, за да успее европейският проект. Освен това, имаме и трите малки Балтийски държави. В Европейския парламент аз винаги се боря за това интересите на тези три Балтийски държави да бъдат добре защитени.
Въпреки, че съм консерватор, министър-председателят на Латвия, който е социалдемократ, ми връчи много високо държавно отличие, защото се борих за техните интереси. Мога да формулирам моята позиция по следния начин - аз съм депутат баварец, който носи отговорност за цяла Европа. Затова се интересувам и от България.
Какво ви направи впечатление тук, какви продукти опитахте?
Със сигурност българско вино. Винаги съм поддържал добър контакт с колегите ми от България. Колегите ми от България също търсят връзка с мен и добре работят с мен. Затова съм тук и днес. Петя Ставрева беше само две години в Европейския парламент. Там се запознахме. Тя непрекъснато работеше и работи за интересите на българските фермери.
Как виждате ролята на Европейския парламент след Бялата книга на Юнкер?
ЕП придоби много голямо самочувствие. Лисабонският договор ни даде много повече права, така че да не могат да се взимат решения без Европейския парламент. Преди Европейската комисия и Съвета на Европа взимаха решенията сами. Сега, обаче Европейският парламент е включен в 96% от решенията. В момента тече много оспорван дебат между мен и комисаря по Селското стопанство, въпреки че той е от моето политическо семейство. Става дума за това, че той предложи делегирани актове, а аз не съм съгласен с това. Сега искам в Европейския парламент да гласуваме против този делегиран акт. Ще видя дали мога да обединя мнозинство в подкрепа на моята позиция. Това е наша задача като парламентаристи ние сме избрани от народа и съответно трябва да представляваме интересите на народа.
От 26 години съм парламентарист, по професия съм фермер и със самочувствие защитавам интересите на фермерите. Не се страхувам от комисаря по въпросите на селското стопанство, който е два метра висок.