По-рано днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че по отношение на финансовата политика и приемането на еврото има още "много неща за дооправяне". Асен Василев обаче не закъсня с отговора си и разкритикува ГЕРБ за липсата на реални действия по темата в предходните години.
"Господин Борисов отново излезе като една Многострадална Геновева. Пак се оплаква, че нищо не било направено и че той трябвало да свърши всичко. Това ми звучи като ученик, който се оправдава, че домашното му било много трудно, мъчил се цял следобед, но всъщност е играл мач", заяви Василев.
Той припомни, че когато кабинетът "Борисов 3" е паднал през 2021 г., все още не е имало план за приемане на еврото.
"Какво направи ГЕРБ за еврозоната до средата на 2021 г., година след като влязохме в чакалнята? Единственото, което оставиха, беше Постановление №103 на Министерския съвет, в което се казва, че до 30 юни трябва да бъде разработен проект на план за въвеждане на еврото от 1 януари 2024 г. Тоест, ГЕРБ просто оставиха задачата някой друг да напише план. Този план беше изготвен, изпълнен, а единственото, което оставаше, бе инфлацията", посочи Василев.
По думите му данните за инфлацията, които излязоха днес, потвърждават изпълнението на критерия.
"Въпреки че инфлацията през януари е значително по-висока от миналогодишната, ние изпълняваме критерия. Предвид тези данни, в двуседмичен срок трябва да се поиска конвергентният доклад от Европейската комисия", допълни Василев.
Относно позицията на "Продължаваме промяната" за предстоящия бюджет, той потвърди, че формацията има три ясни условия за подкрепа: дефицит до 3%, разходи до 40% от БВП и избягване на неразумни политики.
"Големи глупости са оставянето на 9% ДДС за ресторантьорите, вместо например да бъде увеличена данъчната отстъпка за младите семейства. Или пък да се залагат неразумни капиталови разходи за системи, които не се нуждаят от тях и се ползват само за схеми и източване на средства", заяви той.
На въпрос притеснява ли се от забавянето на бюджета и последиците за еврозоната, Василев подчерта, че предпочита да коментира фактите, след като има официални документи.
"Нека първо видим бюджета в завършен вид. След като го получим, ще ни трябват 24 часа да го анализираме и тогава ще можем да коментираме", каза той.
Съкращаването на администрацията и внедряването на повече технологии в работата ѝ са правилна посока, тъй като компютрите работят по-бързо и безотказно, коментира още Асен Василев в кулоарите на парламента по повод предложението на "Демократична България" за 15% намаление на държавната администрация.
"В някои министерства това вече беше направено като политика, докато аз бях финансов министър, а спестените средства подпомогнаха останалите на работа", посочи Василев.
Припомняме, че с решение на Министерски съвет от 12 февруари представянето на бюджета за 2025 г. се отлага с още една седмица. Първоначалната заявка на правителството беше, че до 14 февруари ще има изготвен Бюджет 2025, след което ще се подаде конвергентен доклад за приемането ни в еврозоната.
По-рано днес финансовият министър Теменужка Петкова обясни това изтегляне така: на Министерство на финансите му трябвало още малко време да изпълни ангажимента към Европейската комисия (ЕК) за изготвяне на структурно-фискален план, който се отнася за периода 2025-2028 г.
niko-mutrafone
на 14.02.2025 в 13:55:44 #1*** за либерасите