България се нарежда на 15-то място по ръст на приходите от продажби сред страните от Европа, на 13-то място на ръст по ръст на износа и на 8-о място по позитивни очаквания за бизнес климата.
Данните представи председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов, който заедно с екип от икономически анализатори представиха проучването за бизнес климата "Европейско икономическо проучване 2019".
Нивото на оптимизъм у нас и в Европа намалява. Компаниите са с позитивни очаквания за 2019 година, но в по-малка степен спрямо 2018 година.
54% от анкетираните очакват подобрение на бизнес климата през 2019 г., докато през настоящата година делът им е бил 63%.
Липсата на човешки ресурси и цените на енергията и суровините са основните притеснения за компаниите у нас, сочат резултатите от проучването.
Фирмите са загрижени, че няма да бъдат способни да се справят с нарастващото търсене на своите продукти и услуги, защото става все по-трудно да се намерят работници с необходимия профил, подчерта шефът на БТПП.
Традиционно по-добри очаквания за приходите от експорт спрямо приходите от вътрешния пазар, показват още резултатите от анкетата. Малко над 46% от респондентите очакват увеличени продажби в чужбина, а 40% са оптимисти за по-високо търсене от местния пазар.
Добрата перспектива за възобновяване на инвестиционната активност догодина показват очакванията при 40% от допитаните, докато в миналогодишното проучване те са били 47%.
За заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст - преобладаващата част от работодателите очакват да запазят броя на служителите си, категорични са от БТПП.
В официални данни от проучването липсата на квалифицирани служители е проблем не само за българския бизнес, но и за европейските компании. От Европейските търговско-промишлени палати предупреждават, че недостигът на квалифициран труд подтиска икономическия растеж и вече има криза на умения, която е заплаха за конкурентоспособността на Европа.
Разходите за персонала са топ предизвикателство за бизнеса в Европа, поради тенденцията на ръст на заплатите и на тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Следващите поред спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и суровините.
Симеонов засегна и последиците от Брекзит, като според него най-лошите последици се очакват за държави, които имат значителни търговски отношения с Обединеното кралство. Тези държави са Ирландия, Малта, Кипър и Италия.
el viejo
на 22.11.2018 в 15:10:32 #1Бедните си имаме едната надежда! Която, правителството ни дава в изобилие, за разлика от реалните неща! Но, явно има и по-сполучливи ментарджии управници в ЕС, щом ние сме едва а 8-мо място от 28!