От началото на тази година инфлацията тръгна нагоре. Това заяви пред bTV Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика.

По негови думи тя още през януари е била 3,8%, а през февруари и март - 4%.

Той обясни, че причината е както в обръщането на тренда в цяла Европа, така и заради вдигането на ДДС на храни, в ресторантите. Най-голямата инфлация била в ресторантите и развлеченията през последния месец.

"Ще останем в период, в който инфлацията ще е около тези нива. Няма да се върнем около двата процента, а ще останем в период на по-висока инфлация. Виждаме го в целия регион. Най-високата инфлация си остава в Румъния - близо 6%", отчете Ганев.

Той посочи, че има известна сезонност по отношение на инфлацията, но в общия тренд на цените не може да се говори само за сезонни фактори.

НСИ: Инфлацията през юни е 0.4%, а годишната е 4.4%

НСИ: Инфлацията през юни е 0.4%, а годишната е 4.4%

Натрупаната инфлация за последните 5 г. е 39.5%

Според него не трябва да се прекалява с регулациите, защото може да се прерасне в натиск.

"Да тръгнат институциите да казват кое е основателно и кое - не. Те трябва да се грижат за конкурентоспособността", изтъкна Ганев.

По негови думи най-големият регулатор си остават потребителите. Въпросът бил обаче те да имат избор.

Относно това дали има подвеждане при превалутирането в магазините, той заяви, че като потребител не го е видял, а е видял двойните етикети, което от август става и задължително. Дали в някакви обекти цената е изписана различно, не знам, коментира Ганев.

България пое нов външен дълг за 3,2 млрд. евро

България пое нов външен дълг за 3,2 млрд. евро

Това е станало при по-благоприятни условия от първоначално предвиденото