Институтът за развитие на управлението (IMD, Швейцария) публикува на 20 юни 2023 г. 35-ото издание на Световната класация за конкурентоспособност за 2023 г., съобщиха Центъра за изследване на демокрацията - партньор на инициативата за България.
Данните сочат, че ситуацията с икономическата конкурентоспособност в глобален машаб продължава много динамична. Отчита се значително подкопаване на икономическата и инвестиционна сигурност на Европа вследствие на сложното взаимодействие на инфлацията и засилващите се геополитически рискове от войната в Украйна и противопоставянето между глобалните супер сили. Източна Европа бележи съществен спад по отношение на конкурентоспособността и слиза от 39-то на 42-ро място. През 2023 г. България заема 57- мо място от 64 държави, като пада с четири места само за година, с девет позиции спрямо 2020 г. и 19 в сравнение с 2009 г.
Най-съществено изоставане сред факторите на конкурентоспособността през 2023 г. се отчита при правителствената ефективност и инфраструктурата, очаквано предвид продължаващата политическа нестабилност. Икономиката все пак остава устойчива, благодарение на усилията на бизнес сектора и издърпващата сила на Европейския съюз. Очаква се обаче и тази тенденция да се промени с повишената опасност от настъпване на рецесия в Еврозоната през 2023.
Според Центъра за изследване на демокрацията българското правителство трябва да предприеме спешни действия до края на годината за противодействие на тази негативна тенденция.
Организацията има и конкретни предложения за предприемане на мерки в тази насока:
- приемане на нова стратегия и политики за инвестиционна и икономическа сигурност, включително ефективни механизми за скрининг на инвестициите, контрол над чувствителни стоки и др.;
- засилване на публичната инвестиционна активност в инфраструктура, като сев активира допълнителният заемен ресурс по Плана за възстановяване и устойчивост до края на август 2023;
- възстановяване на фискалната дисциплина и даде ясен хоризонт за присъединяване към Еврозоната най-късно на 1 януари 2025;
- връщане на стратегическата яснота и активизиране на прехода към нисковъглеродна енергетика и икономика, включително с реализиране на отдавна забавени възможности като инвестиции в нови източници на енергия от офшорен вятър в Черно море;
- продължаване на активното дигитализиране на администрацията, икономиката и образованието.
Центърът за изследване на демокрацията определя като основни предизвикателства и възможности за подобряване на конкурентоспособността на България през 2023 г. продължителната политическа нестабилност, слабото върховенство на закона и стратегическата неяснота по отношение на Украйна, както и забавеното влизане в Еврозоната и Шенген и риска от загуба на средства от ЕС.
Хирам
на 21.06.2023 в 08:32:13 #3Надяваме се братската руска армия да помете сатаниските западни легиони и украинските орки и да стигне Босфора. Тогава ще видите кон боб яде ли неуважаеми слуги на англосаксите!
hlebar
на 20.06.2023 в 23:49:09 #2Така се живее в името на Пазара. Как така ще контролираш "чувствителни стоки", и "скийнинг" на инвестиции, бе авторе? Това изкриява Пазара. Който криви Пазара, е враг на народа, на демокрацията и на кокошките от порода родайленд.
paqka
на 20.06.2023 в 21:55:59 #1Така се живее при Радев. Така се живее при промяната