Най-уязвимите банки в Източна Европа от нова световна икономическа криза се намират в България, Румъния и Унгария. Това е мнение на Майкъл Щайнбарт директор в рейтинговата агенция Fitch, съобщи money.bg, като се позова на финансовата медия Bloomberg.
Размерът на проблемните кредити в трите страни е висок, а бавният икономически растеж пречи на кредитирането. Все пак сред изредените проблемни държави, банките в България се преценяват като най-здрави.
Но и за България, както за Румъния и Унгария, банковата система показва слабости във връзка с макроикономическите дисбаланси. При това българските банки са изложени на риск към тях да плъзне зараза от Гърция, посочват от Fitch.
От 44 банки в региона, на които Fitch е поставил рейтинг, 15 са с негативна перспектива. Шест от "негативните" са в България. Причина за това е отрицателното развитие за банките след кредитния бум, дългът в чужда валута в банковите баланси, както и фактът, че те разчитат на фондове от европейските си "майки". Почти една трета от българските банки имат гръцки собственици.
По информация на БНБ, проблемните кредити в България са 12.6% от общото, което е по-висок процент по сравнение с Унгария (7.5%) и Румъния (11.3%).
epsilon
на 22.10.2010 в 02:37:28 #3В нашата държава банковата система,мафията,червеният капитал и комунистическата върхушка,са неразделими понятия!
12 без 2
на 21.10.2010 в 20:23:32 #2Национализирайте поне една инвестиционна банка бе (да речем, ДСК), да видите как народът ще хукне веднага да си влага парите натам. Ще имаме лош атестат за частниците, много лош. Не ви трябват тогаз ни референдуми, ни социологически проучвания...![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)
Haho
на 21.10.2010 в 20:21:44 #1Шест от "негативните" са в България. - поименно!