Недопустимо е в една правова държава при липсата на действащ парламент служебно правителство да планира посегателство върху неприкосновеността на частната собственост, в случая печалбите на частните търговски предприятия. Това заявяват от Асоциацията на българските работодатели (АОБР) в позиция до българските медии като реакция на предложените от Министерство на финансите мерки преди гласуването на държавния бюджет.
Българският бизнес е силно обезпокоен от публикувания на сайта на Министерство на финансите проект на Закон за изменение и допълнение на ДОПК. С него се предлагат изменения и нови режими, чрез които се очаква да се генерират допълнителни приходи в държавния бюджет за 2023 г., да се увеличи събираемостта на приходите от съществуващите източници и да се отменят част от фискалните облекчения с временен характер, въведени през предходни бюджетни години. Според бизнеса, чрез промените се допуска лишено от правно и икономическо основание отнемане на доход от успешните български предприятия чрез въвеждането на т. нар. данък "свръхпечалба".
При условие, че съответното предприятие е внесло всички свои публични задължения, в това число и корпоративен данък , няма основания да се иска, каквото и да е допълнително плащане към бюджета под каквато и да е форма, заявяват работодателите и посочват, че направеното предложение нарушава духа на разпоредбите от Закона за публичните финанси (ЗПФ).
В позицията се посочва, че българският бизнес е показал, че може да работи добре и успешно е преминал през безпрецедентните кризи през последните три години и вместо да бъде оставен да съсредоточи средства в инвестиции и иновации, обучения и по-добро заплащане на служители, които стават все по-скъпи, българското правителство спира неговия прогрес с недопустими прийоми, като този с предложението да се въведе данък "свръхпечалба", наречена популистки "солидарна вноска" за частните компании. Така цялата идея за реална пазарна икономика ще залитне към командно-административна система, а последната исторически е доказала своята нежизнеспособност и неефективност.
Не можем да бъдем солидарни с безотговорното харчене на бюджетни средства, съчетано с висока инфлация и отсъствия на намерения за ограничаване на бюджетните разходи, заявяват още от четирите работодателски организации.
Предложеният режим на облагане чрез авансови вноски през периода юли-декември 2023 г., основан на финансови резултати от приключили данъчни периоди, предполага допълнително и непредвидено изземване на доход от българските предприятия, включително и от тези, които през текущата година ще реализират загуби или по-ниски печалби, в сравнение с 2022 г.
Подобни предложения повишават непредсказуемостта, подават негативен сигнал към местните и чуждестранните инвеститори и са предпоставка за влошаване на условията на бизнес средата у нас. Това би било връщане към старите и порочни практики от преди години да създадем средство за ограбване на най-успешните предприятия в държавата, чрез насилствено навлизане във фирмите. Ще предоставим и информирана възможност на криминалния сектор за неговата престъпна дейност.
Във връзка с гореизложените мотиви, които очевидно са недопустими и неприемливи за една пазарна икономика, считаме че Министерство на финансите незабавно трябва да оттегли направеното в § 32 "В закона за корпоративното облагане" от преходните и заключителните разпоредби на проекта на Закон за изменение и допълнение на ДОПК, недопустимо предложение.
ТT
на 30.03.2023 в 00:42:52 #8„Това заявяват от Асоциацията на българските работодатели (АОБР) (...)“ „Работодател“ е комунистически термин - целящ създаване на ОТДЕЛНА КАТЕГОРИЯ, с цел правене възможно ограбването на същата. Иначе хората са просто равни, търгуващи ценности. Един предлага труда си, да речем, друг му плаща с някаква друга ценност (пари примерно)... при каквито искат условия, въпрос на договор.
ТT
на 30.03.2023 в 00:35:55 #7. http://aynrandlexicon.com/lexicon/envy-hatred_of_the_good_for_being_the_good.html
ss23
на 29.03.2023 в 21:54:48 #6Прав е бизнеса - непазарно да се облагат свръхпечалбите. Но пък е и непазарно да се дават субсидии за ток. Компромисен вариант - да не ги облагат, но да върнат всичко дадено досега за ток - 10 милиарда лева, да не клатим свещената крава - пазарната икономика
shtimpo
на 29.03.2023 в 18:42:24 #5#4 От нелоялни търговски практики, картелни споразумения, паралелно счетоводство, алтернативни продуктови вериги, минимизиране на трудовите възнаграждения, принуждаване персонала да работи извънредно без възнаграждение и Т.н и Т.н Все неща, които трябва да бъдат установени и наказани с ужасяващи глоби и затвор. “Данък свръхпечалба” е решението на ленивия и некомпетентен “законодател” с фризьорска “диплома”, което ще доведе до още по-сенчести практики и масов отлив на инвестиции, настоящи и бъдещи.
borisil
на 29.03.2023 в 18:17:51 #4А успешните ограбват всички! От къде идва сверхпечалба?
paqka
на 29.03.2023 в 17:43:11 #3Две години без герб. Насладете се на резултатите. Нови метростанции 0 Нови магистрали 0 Нови заеми 11.5 милярда Инфлация 25-30% на година Евала промяна. Евала Радев. Ший тоя тъп народ докато мърда
maria-ivanova
на 29.03.2023 в 16:33:45 #2Решението на този въпрос е просто, но трябва министерските администрации да се размърдат . Трябва да се създадат държавни фирми, които да работят с минимална печалба и да продават стоки и услуги на цени без спекулативни печалби. Тогава, който иска да работи, трябва да се конкурира с тях и ще е принуден да държи нормални цени. Така вместо да раздават помощи на който трябва и не трябва, ще вложат парите в създаването на държавни фирми, ще дадат работа на хората и ще стабилизират пазара. Сега всеки продава на цени както му се иска и издевателства над потребителите, като иска да забогатее за нула време.
shtimpo
на 29.03.2023 в 15:54:31 #1Да, ама политиците искат максимален резултат при минимално усилие. Тях не ги е грижа кои фактори са изиграли роля при формирането на тази свръхпечалба. “Щом имаш пари в излишък трябва да ти ги вземем без нищо в замяна” = политическо решение. По обратната логика се дават помощи за дете без нито един въпрос как ще расте това дете, ще ходи ли на училище, имат ли пари родителите му да го издържат и Т.н. Официално родителите нямат никакви доходи, но пак им се полагат пари за хлапе. Резултатите ги знаем всички какви са.