Специалисти от МВФ обсъждат всички големи проблеми на българския икономически преход, изготвяйки обширен доклад, според който България ще може да приравни доходите и стандарта на живот спрямо западно-европейските най-рано след около 20 години, съобщава  „Дойче веле".

От МВФ търсят отговор на въпроса дали България е застрашена от икономически срив поради големия дефицит в текущата сметка. Дефицитът от 14.6% през април тази година се смята за много голям и изискващ незабавни мерки, тъй като през 2003-04 година е бил едва 6% от БВП.

Въпреки тревогата, която този дефицит поражда, специалистите смятат, че не е задължително той да стане неконтролируем и да доведе до икономически срив. "На този етап от прехода на България може да се очакват големи дефицити, особено поради големите преки чуждестранни инвестиции, с които те се финансират" казва се в анализа.
В България балансът на няколко фактора показвал, че може да има относителна стабилност и да не се стигне до финансови катастрофи.

Приходите от директни чужди инвестиции, които финансират дефицита, се балансират донякъде с финансовите потоци, които водят до нарастване на дълга. Това изобщо не е повод за успокоение, сочат от МВФ, тъй като в комбинация с нарасналия външен дълг дефицитът създава остри икономически рискове за страната.

Създаването на големи финансови резерви и провеждането на изключително строга икономическа политика според специалистите биха дали шанс за относителна стабилност.
Специалистите казват, че дори при несмущаван икономически растеж от 6%, рязкото намаляване на работоспособното население в България няма да позволи относително изравняване със стандарта на ЕС до 2025 година. Ако се говори за абсолютно приравняване, тогава на България ще трябват няколко десетилетия.

Анализът отчита, че след присъединяването България ще получава средства от европейския бюджет, които да балансират разликата с другите държави от ЕС.
Но евро-разходите, които България ще трябва да прави и времето необходимо за развиването на умения за усвояване на европейските фондове, най-вероятно ще имат за резултат увеличаване на негативния баланс в бюджета през 2007-09 година.