Три са препоръките от страна на Европейската комисия към България относно Конвергентната програма (2022 - 2025 г.) на Република България, в рамките на т.нар. "Европейски семестър".

От Министерство на финансите изрично подчертават, че тази година Европейската комисия отправя по три препоръки към седем държави членки, сред които е и България. Останалите държави са с по четири или повече на брой препоръки.

В доклада на ЕК българският План за възстановяване и устойчивост е оценен като амбициозен и покриващ досегашните препоръки на Съвета на ЕС. Затова се акцентира върху изпълнението на плана и се отправят минимални допълнителни препоръки - за намаляване зависимостта от внос на изкопаеми горива, ускоряване развитието на възобновяема енергия и диверсифициране на източниците за доставка на газ чрез увеличаване на междусистемните връзки със съседните държави.

Месечен дефицит от близо 240 млн. лева за февруари

Месечен дефицит от близо 240 млн. лева за февруари

Реално минусът е по-голям, защото правителството харчи и част от онези 2.8 млрд. лева, които спести

В областта на фискалната политика Европейската комисия отправя еднаква препоръка към всички държави членки за предпазлива политика по националното финансиране на текущите разходи, свързани с мерки срещу инфлацията и войната в Украйна.

За разлика от други държави, към които има препоръки в областта на данъчната и пенсионната реформа и фискална консолидация, за България не са посочени допълнителни действия. За Германия например има препоръки в областта на данъчната и пенсионна реформа. Франция има още по-детайлни препоръки по отношение на държавните разходи и консолидация, както и за пенсионна реформа.

ЕК оценява и прогнозата за фискалните параметри за дефицита и дълга на България за настоящата и следващата година.

Препоръчва се фискалната политика да бъде насочена към постигане на разумни и предвидими средносрочни фискални позиции

От Министерство на финансите отбелязват, че разходите по консолидираната фискална програма остават в изискуемия по закон лимит от 40 % от БВП. Като се изключат временните разходи в отговор на пандемията, увеличените енергийни цени и предоставянето на подкрепа за бежанците от войната в Украйна, дефицитът за 2022 г. се очаква да бъде в рамките на 3-процентното ограничение.

Очакват приходи с 231 млн. лв. над разходите по консолидираната фискална програма

Очакват приходи с 231 млн. лв. над разходите по консолидираната фискална програма

За сравнение - за първото тримесечие на 2021 г. бе отчетен дефицит в размер на 625,8 млн. лв.