Около 400 млн. долара или повече от 10% от средствата, набрани чрез "първоначалните монетни предлагания" са изгубени или откраднати при хакерски атаки.
Това доказва проучване на консултантската компания Ernst & Young, което оценява рисковете при онлайн инвестиции в криптовалути.
Анализирайки повече от 372 първоначални предлагания, в които се разпространяват нови дигитални валути сред купувачите, компанията стига до извода, че около 400 млн. долара от общо 3.7 млрд. долара, набрани досега, са били откраднати.
Фишингът беше най-широко използваната хакерска технология при предлаганията, като хакерите крадат до 1.5 млн. долара постъпления месечно.
Според доклада обемът на монетните предлагания се забавя от края на 2017 г. По-малко от 25% от тях достигнаха целта си през ноември, в сравнение с 90% през юни.
Изследването идва на фона на манията за инвестиции в криптовалути, като младите компании набират стотици милиони долари онлайн, за да финансират проектите си, често разполагайки с малко повече от шепа служители и бизнес план, очертан в така наречената "Бяла книга".
Предизвикателствата, пред които са изправени монетните предлагания напоследък, при постигането на техните цели, отчасти се дължат на по-ниското качество на проектите, както и на проблемите, свързани с проекти, възникнали по-рано.
"Обемът просто избухна, хората повишиха своите цели за набиране на средства и качеството просто спадна", заяви пред Reuters Пол Броуди, глобален ръководител за иновациите и блокчейн технологията в Ernst & Young.
"Бяхме шокирани от качеството на някои от белите книги, забелязваме ясни грешки при кодирането и случаи на конфликт на интереси между компаниите, издаващи монетите, и общността на притежателите на монети", посочи той.
При първоначалните монетни предлагания компаниите обикновено събират пари, за да изградят нови технологични платформи или да финансират фирми, които използват криптовалути, наричани още монети и блокчейн (блокова верига) - софтуерът, който ги поддържа.
Но за много от тези проекти нуждата от блокчейн и криптовалути често е неоправдана, смятат от Ernst & Young.
Според експертите оценките на тези монети често се дължат на "страх от изчезване" и нямат връзка с пазарните основи, като например разработването на проекти.
Този страх кара инвеститорите да наливат пари в монетните предлагания с рекордно темпо, като 10 от най-кратките предлагания са привлекли средно по 300 000 долара в секунда.
Проучването установява и няколко случая, при които основният програмен код на проект съдържа скрити инвестиционни условия, които не са били оповестени или противоречат на предишни съобщения.
Например бялата книга може да посочи, че няма да има допълнително издаване на съответната криптовалута, докато кодът може да остави тази опция отворена.