Няма как да имаме добро образование, ако не инвестираме в човешкия капитал, заяви министър-председателят Кирил Петков в изказването си на събитието The World Ahead 2022, организирано от изданието The Economist в София.

Приоритизирахме учителските заплати - те ще станат 125 процента от средната работна заплата, посочи премиерът, цитиран от БТА.

Радев: Аз съм убеден привърженик на зелената енергия при много разумен баланс

Радев: Аз съм убеден привърженик на зелената енергия при много разумен баланс

Преди да затрием нашите въглищни мощности, да осигурим евтини източници

Кирил Петков подчерта, че за първи път в България детските градини ще са безплатни. Той каза, че, въпреки че звучи като социална мярка, всъщност не е, защото се оказва, че голяма част от проблемите с децата, които изпадат от учебната система, започват още от детската градина. Ако майчиният език не е български, а някакъв друг, шансът в първи клас ученикът да не изостава, е много малък, посочи премиерът. Според него безплатните детски градини са шанс да се предотврати изпадането на децата, особено от други етноси, от образователната система. Инвестират се и много средства в строителството на детски градини, добави Петков.

Финансисти: Бюджет 2022 стимулира растежа, но не може да ни храни

Финансисти: Бюджет 2022 стимулира растежа, но не може да ни храни

Хората привикват на получаване на пари и отказването не е толкова лесно

Правителството инвестира 100 млн.лв. в извънкласни дейности, за да могат децата да развият всички умения, които ще им позволят един ден да са адекватни за пазара на труда. Децата трябва да знаят как да работят в отбори, да развиват комуникация, аналитично мислене, което няма да стане през старите учебници, каза премиерът. Едновременно с това се работи за това какви да бъдат новите учебни програми, как технологиите да влязат по по-систематичен начин в тях.

България по общи икономически индикатори изглежда добре. Икономиката ни е в сравнително добро макросъстояние, заяви министър-председателят.

Растежът през следващата година ще бъде около пет процента, инфлацията е висока, но това е така заради високата европейска инфлация плюс факта, че за първи път избрахме да нямаме хора под линията на бедност, което вдига инфлацията, посочи Петков. Той каза, че търговското салдо на страната ни за съжаление е още негативно, което значи, че въпреки ниските нива на заплащане, ние още не сме конкурентоспособни. Продуктивността ни не работи добре все още, отбеляза премиерът. По думите му трябва да заложим на повече капитал и повече инвестиции, които ще гарантират икономически растеж.

Одобриха стъпките за Бюджет 2023

Одобриха стъпките за Бюджет 2023

Правителството одобри бюджетната процедура за 2023 г. в срока, определен от Закона за публичните финанси

Премиерът подчерта, че за първи път правителството залага публичните инвестиции да са 5,8 процента от БВП. Това е един огромен бюджет - над 8 млрд. лв. публични средства, които ще бъдат използвани за инвестиции, каза Кирил Петков. Той съобщи, че дефицитът ни ще бъде 4,1 процент от БВП, а инвестициите 5,8 процента, което значи, че дефицитът изцяло финансира тези инвестиции.

Същественият въпрос, според българския премиер, е как искаме да похарчим тези 8 млрд. лв. По думите му трябва да се промени начинът, по който тези пари се харчат. Защото те могат да купят много неща и да се инвестират по умен начин, ако не се откраднат, както се е случвало досега, каза премиерът. Той съобщи, че правителството прави опити да разговаря с големите институции като Световната банка и останалите големи финансови инвестиции за това дали не може да се направи консорциум с тях, така че те да имат възможността за прозрачност на инвестициите. Тоест не само държавата да гарантира тази прозрачност, но и големите световни финансови партньори, посочи Кирил Петков.

Имаме огромен проблем в енергийния сектор, 30 процента от енергията в България е от АЕЦ "Козлодуй", почти 100 процента от доставките на газ у нас идват от Русия, това ни прави изцяло зависими. Затова трябва да ни водят две основни стратегии - максимално конкурентоспособна енергия и максимално независима енергия в рамките на зелената сделка. Това заяви министър-председателят.

Кирил Петков каза, че трябва бързо да постигнем енергийна независимост. Ако не направим нещо, ние всъщност имаме 100 процента зависимост, нашите мощности стават неконкурентни и неадекватни на европейската политика, което трябва бързо да се промени.

Премиерът акцентира върху това, че енергийната стратегия на България трябва да се промени, за да имаме възможност да развиваме икономиката си. Чуждите инвестиции са страшно намалени.

Според Петков страната има достъп до най-големия пазар на света, има логистика, с която да стига тези пазари лесно, има морска граница. България би трябвало да бъде портала на Европа от изток, но не е, посочи премиерът.