"Няма как да изпреварим Румъния по доходи за един месец просто защото има някаква разлика в инфлацията. Брутният вътрешен продукт на Румъния е с около 20% повече от нашия, като на глава от населението Румъния е на около 2/3 по доходи спрямо европейските, а България - на 50%.

Това заяви в студиото на Нова телевизия финансистът Любомир Дацов в коментар на инфлацията, цените и последните статистики. По отношение на статистиката на Евростат, където България учудващо не е на последно място, Дацов заяви, че това е въпрос на интерпретация на данните.

Евростат: Българите - втори по бедност в ЕС

Евростат: Българите - втори по бедност в ЕС

През 2020 г. в ЕС е имало 75,3 млн. души, изложени на риск от бедност

"Рекордна инфлация няма. 2006, 2007 и 2008 са годините с най-висока инфлация. Тогава тя беше около 10%. Причината беше много високия растеж. Сега източниците на този процес са различни и пораженията са различни", обясни Дацов. Той не вижда печеливш ход.

"Сегашният произход на инфлацията е външен, защото идва от проблеми, които не са в страната." Дацов очаква, че процесът на инфлация ще продължи по-дълго - 6-7 месеца.

"Намираме се в много деликатна ситуацията. Имаме инфлация генерирана при предлагането, а не при търсенето. При нея се реагира по-трудно", добави икономистът Владимир Сиркаров и посочи, че все пак се наблюдава реакция на централните банки.

С още 7% поскъпват основните храни до края на годината

С още 7% поскъпват основните храни до края на годината

Задържат се цените на захар, брашно, варива и месо