Служебното правителство поема отговорност държавата да не е в хаос и да бъде осигурено нормалното функциониране на фискалната политика. Това заяви служебният вицепремиер и служебен финансов министър Людмила Петкова на брифинг в Министерски съвет след последното за годината заседание на кабинета Главчев-2.
Служебното правителство винаги е заявявало, че освен провеждането на изборите, един от основните приоритети е запазване на фискалната стабилност и запазване на публичните финанси, увери Петкова.
Именно заради това едно от решенията, което се е взело на заседанието на МС, е, че се предлага се на Народното събрание да одобри проектозакон за събиране на приходите и извършване на разходите до приемането на Бюджет 2025.
Тя коментира, че Закон за прилагане разпоредбите на бюджетните закони от предходната година или т.нар. удължителен закон за бюджета, не е уреден законодателно никъде. Този закон се приема като кризисна мярка. Людмила Петкова обаче обясни, че не може да внесе такъв удължителен закон за 2025 г., тъй като през 2024 г. структурата на закона за държавния бюджет е различен в сравнение с предходните години.
Людмила Петкова обмисля дали да се направят промени в Закона за публичните финанси. Затова служебното правителство предлага отделен закон, който да действа до приемането на трите бюджетни закона за 2025 година. В законопроекта са регламентирани всички размери, показатели, бази, процедури, които са в Закона за бюджета на 2024 г. и за действието на този закон се прилага бюджета така, както е прието до 31 декември 2024 г.
При приемането на бюджета за 2025 г. всички разлики, които се получават със забавяне приемането на бюджета, ще бъдат изравнени.
"Когато няма приет закон за бюджета до края на годината са в сила 3 разпоредби - по отношение на държавния бюджет, по отношение на бюджета на Държавното обществено осигуряване и по отношение на бюджета на НЗОК. Въпреки че има регламентирана правна рамка за прилагането им, при липсата на приет бюджет, съществуват законови празноти", изтъкна Петкова.
"Аз не знам кога ще бъде приет бюджетът за 2025 г., но бюджет за 2025 година ще има", заяви финансовият министър.
Припомняме, че почти всички партии в 51-то Народно събрание бяха загрижени за приемането на бюджета за следващата година, като също така и почти всички не одобриха предложения от служебното правителство проектобюджет. Експерти, финансисти и икономисти разкритикуваха предложенията, включително и безпрецедентно в позиция срещу Бюджет 2025 на Людмила Петкова се изказаха и от БНБ. Людмила Петкова обаче държеше на тези свои предложения с аргумент, че той просто изпълнява поетите ангажименти от политическите партии в предходното Народно събрание.
От ПП-ДБ призоваха в последните дни на работа на парламента кабинетът на Димитър Главчев да изтегли проектобюджета си и да внесе удължителен закон. След среща с финансовия министър обаче стана ясно, че тя е отказала да направи това.
На 7 януари предстои и първото заседание на парламентарната комисия по бюджет и финанси, която ще бъде ръководена от депутата от ПП-ДБ и бивш финансов министър Асен Василев.
valeri-rangelov
на 30.12.2024 в 15:34:29 #1ИзЧезвай е , аман от популистки изцепки. Кой трябва да ти плати за прАстатиите , ей такива като мен сигурно. Точно за заплатите на катаджийте и глоби ще еаботя половината година. А може и още да побачкам за фалшивите ви тестове и опцията да ми вземете колата за ибупрофен