22% от пълнолетните българи, или 1,2 млн. души, успяват да отделят и спестят средства. От тези хора 37% заделят пари ежемесечно. 39% спестяват до 10% от дохода си, 35% между 10% и 20%, а само 4% от българите спестяват над 30%.
А за какво най-често спестява българинът? Предимно се спестява за "черни дни" - спешни случаи и инциденти, следвано от екскурзии и почивки. Ремонтите заемат трето място, 6% от анкетираните спестяват с цел инвестиране в по-дългосрочен план.
Данните са от проучване, проведено между 810 респонденти на възраст над 18 години в периода 2-10 юни тази година чрез пряко полустандартно интервю от социологическа агенция "Тренд" и представено с участието на ЕКИП и TAVEX на пресконференция в БТА днес.
Проучването показва още, че 63% от българите са готови да се лишат от луксозни придобивки, като техника и автомобили, за да спестят. Срещу тях са 16% не искат да се откажат от удоволствия, като хранене в ресторанти, почивки, екскурзии и спорт.
Като начин на спестяване българите предпочитат банковите депозити - 84% от хората предпочитат този начин да спестяват. Най-малко предпочитаният начин сред анкетираните са електронните фондове за злато.
Проучването има за цел да изучи и опише спестяващите у нас и е част от кампания "Как спестяват българите".
Българите имат прекалено остарели разбирания за инвестиционните инструменти, смята Макс Баклаян, инвестиционен експерт и CEO на TAVEX. Хората съхраняват спестяванията си в банкови депозити и инвестират в чужда валута, което, за разлика от 90-те години, не предпазва от инфлацията, която е намалила средствата на 73% от спестяващите българи.
Според инвестиционния посредник българите, въпреки че осъзнават негативния ефект на инфлацията върху своите спестявания, не познават достатъчно методите за защита от обезценяване на парите.
Стоян Панчев от ЕКИП и Макс Баклаян поискаха фокус върху финансовата култура и грамотност на хора от всички възрасти. Да осъзнаем нуждата от личен контрол на своето финансово бъдеще, а основна стъпка към спестяването е да придобием умения за проследяване и контрол на личния бюджет.