Повече от една трета от българите не успяват да спестят нищо от доходите си, показва проучване на "Тренд".

Около 38% от българите изобщо не успяват да спестят средства от месечния си доход, показват данните от ново проучване на изследователски център "Тренд", представено по време на форума Money.bg Лични Финанси.

Проучването е проведено между 10 и 16 март сред 1020 души.

Още 16% успяват да отделят под 10% от доходите си, а едва 1% от хората спестяват над 30% от заплатата си. Интересна тенденция е, че живеещите в столицата спестяват по-малко, в сравнение с хората от по-малките населени места.

"Хората в областни градове и по-малки населени места успяват в по-голяма степен успяват да спестят в сравнение със София. Това може да се дължи на по-високите разходи в столицата", коментира съоснователят на "Тренд" Евелина Славкова.

Проучването показва също, че младите българи имат реалистични очаквания относно възнаграждението, което биха искали да получават - най-често посочваната сума е между 1501 лв. и 2000 лв. и между 2000 и 3000 лева чисто месечно в зависимост от образованието и населеното място.

Очакванията на 19% са за между 3000 и 4000 лева на месец, докато в София има по-голям процент желаещи 3000-5000 лева и над 5000 лева. В областните градове и малките населени места мнозина биха се задоволили с 1000-3000 лева, показват данните на "Тренд".

Сред финансовите задължения на анкетираните преобладават потребителските кредити (23%), следвани от заеми към роднини или приятели (13%) и жилищни кредити (6%).

Бързи кредити са изтеглили 7%, като това са основно хора в по-малки населени места и села, ниски доходи и по-ниско образование.

Второто издание на форума "Money.bg Лични Финанси" е събитие, посветено на личното финансово планиране, инвестициите и успешните стратегии в динамичната икономическа среда. То събра на едно място водещи експерти, практици от различни сектори и десетки участници, които търсят не просто повече знания, а вдъхновение и реална посока към финансова стабилност и развитие.

Основният фокус на събитието бе върху теми, които са особено актуални в днешните несигурни времена:

  • Влиянието на глобалните процеси върху имотния пазар у нас
  • Смисълът и перспективите пред дългосрочните инвестиции
  • Как новите технологии и дигитални инструменти помагат в управлението на личните финанси
  • Какви знания и умения отварят вратите към успеха в бизнеса

Лекторите споделиха не само анализи и прогнози, но и ценен личен опит, съвети за действие и примери от реалния живот. Посланието към публиката беше ясно: мечтите се превръщат в постижения, когато бъдат подкрепени с ясни планове, финансова култура и смелост за действие.

Повечето българи нито спестяват, нито инвестират и разчитат само на заплата

Повечето българи нито спестяват, нито инвестират и разчитат само на заплата

По-малко сънародници очакват животът им да се подобри през 2025 г. в сравнение с 2024 г.