България официално е подала на 7 октомври 2023 г. нужните документи за получаване на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), след като в последните три месеца са изпълнени над 30 мерки, които се изискват от страната ни, съобщиха от Министерството на финансите (МФ). "Това позволява да се навакса сериозното забавяне в изпълнението на ПВУ, тъй като срокът за тези мерки беше края на 2022 г., но те не бяха придвижени навреме", обясняват от финансовеото министерство.

С подаването на документите за България отново се отваря достъпът до около 9 млрд. лв. за националните инвестиции от Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ).

Второто плащане е на ориентировъчна стойност от около 1.4 млрд. лв. и включва 66 етапа и мерки за изпълнение, от които 22 са свързани със законодателни промени. То е свързано и с най-сериозната част от изискванията към страната ни. Актуализирана информация за изпълнението може да бъде видяна в информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България - ИСУН, а пълната информация за етапите и изискванията по второто плащане се съдържа в договора между България и Европейската комисия (ЕК).

България поиска от ЕК да измени Плана си за възстановяване
Обновена

България поиска от ЕК да измени Плана си за възстановяване

Премахват се три инвестиции от ПВУ

Като изпълнени са отчетени 62 от 66 етапа, или 94%. Един от неизпълнените е етап 243. Той касае намаляване на обществените поръчки за 2022 г. само с един участник. Не е изпълнено и изискването от ПВУ да отпадне заради липса на инвеститорски интерес в рамките на алокирания ресурс проекта за Интермодален терминал в Русе (етап 193). Другите два неизпълнени етапа са за завършването на обществена поръчка за бордово оборудване на влакове (етап 188) и за приемането на т.нар. Закон за несъстоятелността на физическите лица (етап 252). Разговорите за запазване на средствата при по-нататъшно изпълнение на двата етапа ще продължат, но ЕК има право да намали частично сумата за изплащане.

Съгласно чл. 24 от Регламент 2021/241 за Механизма за възстановяване и устойчивост Европейската комисия трябва да излезе с оценка на подаденото искане до два месеца. След това преди самото плащане е необходимо да се проведат и консултации с Икономическия и финансов комитет. За завършването на оценката е нужно да бъдат приети подзаконови нормативни рамки по отношение на Закона за медиацията и Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяеми източници. Трябва също да бъде обявена процедура за изграждане на ВЕИ инсталации със задължение за системи за съхранение и да бъдат подписани договорите по проекта за дигитализация на отсечката между Русe и Каспичан.

Пуснаха за обществено обсъждане процедурата за производство на електроенергия от ВЕИ

Пуснаха за обществено обсъждане процедурата за производство на електроенергия от ВЕИ

Предвидено е изграждането и интегрирането в електрическата мрежа на нови 1 425 MW мощности