Депутатите приеха на първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Вносител е Министерски съвет. Народните представители гласуваха със 101 гласа "За", 37 гласа "против" и 17 гласа "въздържали се".

Малко преди това законотворците се изпокараха в пленарна зала на Партийния дом за това до колко пари един работещ човек може да изтегли от банкомат. Депутатите не пропуснаха да се жегнат и за резултатите от проведените на 29 октомври местни избори. В крайна сметка след поредицата от изказвания, реплики и дуплики, председателстващият заседанието на 49-то Народно събрание Росица Кирова прекрати дебатите. Тя даде 15 минути почивка, за да може финансовият министър Асен Василев да се придвижи до Народното събрание и да започне неговото изслушване. Той ще отговаря на въпроси относно Бюджет 2024.

Законопроектът е изготвен основно във връзка с въвеждане на мерки за предотвратяване на възможностите за укриване и невнасяне на данъци и осигуровки и мерки за намаляване дела на сивата икономика, поради което се предлага:

  1. Въвеждането на финансов стимул за лицата, които подадат информация, съдържаща конкретни факти и обстоятелства, които не са били известни на органите по приходите и водят до установяване и събиране на допълнителни задължения за данъци, задължителни осигурителни вноски и лихвите върху тях във връзка с укрити или недекларирани облагаеми сделки, доходи, печалби и имущества на обща стойност над 100 000 лв.
  2. Предвидено е размерът на възнаграждението за лицата да е 10 на сто от събраните от НАП и/или Агенция "Митници" допълнителни приходи за бюджета, при съблюдаването на определени условия, на които подадената информация трябва да отговаря, за да се приложи нормата за възнаграждението - необходимо е тя да съдържа конкретни факти и обстоятелства, които не са били известни на органите по приходите, да не се основава на публично достъпни източници и да не е получена от подаващото информация лице в качеството му на орган по приходите или държавен служител с контролни правомощия. По този начин ще се гарантира, че няма да се стигне до злоупотреба с подаване на неконкретизирани и повърхностни сигнали с цел материална облага. Приложението на режима ще засяга и публичните вземания, събирани от Агенция "Митници", с оглед на постигане на целите на въвеждането на режима и спрямо тези вземания;
  3. Промяна в условията за доброволно изпълнение на публични задължения, поради промяна в стандартите за безкасови разплащания, водеща до невъзможност за установяване на датата на нареждането на плащането, като се предвижда получаването на средствата да е най-късно в последния ден от срока за доброволно изпълнение;

С преходните и заключителни разпоредби, с цел повишаване на прозрачността на разплащанията и ограничаване на сектора на "сивата" икономика, се предлагат промени в Закона за ограничаване на плащанията в брой относно:

  1. Намаляване на прага на сумите, допустими за извършване на разплащания в брой от 10 000 на 5 000 лв.;
  2. Въвеждане на изискване работодателите от ресторантьорския сектор, които предлагат услуги в заведения, категоризирани с две, три, четири или пет звезди, да изплащат възнагражденията на работниците и служителите си задължително по банков път.
Донос-бонус и намаляването на кеша скараха депутатите

Донос-бонус и намаляването на кеша скараха депутатите

ИТН призоваха Асен Василев да си подаде оставката