Българският индекс SOFIX, който показва движението на цените на акциите, осреднено на борсата, нарасна с близо 15% още първата седмица от търговия тази година. Това заяви пред bTV Маню Моравенов, изпълнителен директор на Българската фондова борса.

Той посочи, че по данни на Bloomberg това е позиционирало борсата на първо място в света по ръст на индексите. Оборотът се е утроил.

Моравенов отбеляза, че толкова добри показатели страната ни е имала последно при влизането ни в Европейския съюз. А приемът ни в еврозоната за момента дори се оказвал "по-силен катализатор".

Караджов: Няма апокалипсис нито масови нарушения при въвеждането на еврото

Караджов: Няма апокалипсис нито масови нарушения при въвеждането на еврото

Твърденията за хаос и системни проблеми не отговаряли на истината

Той направи сравнение с Хърватия, която стана 20-тата членка на еврозоната на 1 януари 2023 г.

"Хърватската фондова борса година след влизането в еврозоната беше най-бързо растящата по цени на акциите от целия ни регион - тоест, тя беше шампионът в региона по растеж. Втората година от влизането в еврозоната едни от най-успешните и големи IPO-та, което означава набиране на капитал в компании, се случи именно на тяхната борса", коментира Моравенов.

"Отпадането на валутния риск, повишаването на кредитния рейтинг, това, че България вече участва в паричната политика на блока на държавите от еврозоната - всичко това прави държавата по-стабилна и по-видима за инвеститорите. Тоест, очаква се прилив на инвестиции, по-лесен достъп до капитали, нови бизнеси, които да се позиционират към България", увери изпълнителният директор на Българската фондова борса.

По негови думи инвеститорите търсят финансова предвидимост, но и политическа стабилност.

"Особено ако говорим за навлизане на нови бизнеси и позициониране на нови производства в една държава, това са дългосрочни инвестиции и тогава е много важен и политическият риск", изтъкна той.

12-и ден в еврозоната: тромави процедури в банките, масово връщане в лева от търговците и фрапантно закръгляне на цените
Обновена

12-и ден в еврозоната: тромави процедури в банките, масово връщане в лева от търговците и фрапантно закръгляне на цените

Ако продължаваме така, няма да ни стигне една година да обменим парите, смятат от "Активни потребители"