Депутатите приеха проект на решение за ускоряване и завършване на процеса по практическата подготовка за приемане на еврото в Република България. Вносители са бившият премиер и настоящ лидер на ГЕРБ Бойко Борисов и група народни представители.

Народните представители гласуваха със 111 гласа "За", 46 гласа "против" и 13 гласа "въздържали се". При прегласуване, поискано от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, проектът на решение отново бе приет със 118 гласа "За", 44 гласа "против" и 13 гласа "въздържали се".

По време на дебатите Димо Дренчев от "Възраждане" заяви, че не вижда смисъл в проекта на решение освен надпревара между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ или ДПС - коя от трите партии е по-по-най в евроатлантизма. Той смята, че е по-добре за България да запази сегашната си валута - а именно българският лев. Дренчев смята още, че България може да приеме еврото, само ако има референдум по темата и гражданите го пожелаят.

Димо Дренчев е на мнение, че България не може да влезе в еврозоната от 1 юли 2025 г. Самото въвеждане на еврото се случва винаги в началото на годината - от 1 януари, уточни той.

Ивайло Чоргов от "Възраждане" пък попита как се излиза от Еврозоната и сравни влизането на България в клуба на богатите като "убийство" и капан без изход.

Икономистът и депутат от ПП-ДБ Мартин Димитров също взе думата. Той смята, че "Възраждане" правят поредната фалшива новина и заблуда за отлагане влизането в Еврозоната. Димитров е на мнение, че е възможно през есента, когато България изпълни критериите за еврозоната, да е в изборна обстановка, да няма Народно събрание и при това положение мандатът на служебния кабинет да поиска конвергентния доклад.

Еврото като официална валута от 1 юли 2025 г., но ако покрием критериите

Еврото като официална валута от 1 юли 2025 г., но ако покрием критериите

Асен Василев очаква България да покрие критерия за инфлацията през септември

Председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов заяви, че България трябва да влезе в Еврозоната, но само когато страната е готова. Обвързването на еврото с нарастване на икономиката е малоумен довод, разкритикува Йорданов. "ПП-ДБ са ясни и са на издръжка на две посолства. ГЕРБ в лицето на Бойко Борисов трябва да се доказват на някого и се бърза, ако случайно отговорим на критериите за инфлацията и ще се иска бърз конвергентен доклад. За бизнеса еврото ще е добре, но за българските граждани няма да е добре - ще има спекула и покачване на цената на хранителните стоки", коментира Йорданов.

От ГЕРБ-СДС също отговориха на всички критики относно приемане на еврото и еврозоната. Бранимир Балачев заяви, че влизането в Еврозоната е в полза на българската икономика.

В проекта на решение е записано, че Министерският съвет, в координация с Българската народна банка, трябва да ускори и завърши процеса по практическата подготовка за приемане на еврото в Република България. Освен това Министерският съвет, в координация с Българската народна банка и другите отговорни институции, след приемането на закона по т. 2.1 от Народното събрание, да завърши в определените в Закона за въвеждане на еврото в Република България срокове изготвянето на нормативната рамка по прилагането на същия закон, с оглед на правната и институционална сигурност за бизнеса и гражданите.

В тази връзка Министерският съвет, в координация с Българската народна банка и другите отговорни институции, да завърши процеса на техническа подготовка за приемане на еврото в тримесечен срок от приемане на Решението на Съвета на Европейския съюз за отмяна на дерогацията на Република България.

В проекта на решение се отбелязва още, че Министерският съвет, съвместно с Българската народна банка да предприеме при необходимост законодателни и административни мерки, съгласувани с Народното събрание за постигане на конвергентните критерии за членство в еврозоната. Министерският съвет по предложение на Министерство на финансите да изиска в съответствие с чл. 140, параграф от Договора за функционирането на Европейския съюз изготвянето на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка не по-късно от две седмици след като Република България изпълни критерия за ценова стабилност. .

Нещо повече - Министерство на финансите трябва да положи всички усилия за договаряне на най-кратки срокове за изготвянето на докладите. В случай, че Република България изпълни критерия за ценова стабилност до 31.12.2024 г., Министерският съвет да изиска дата за приемане на страната в еврозоната от 01.07.2025 г. В заключение на проекта за решение е записано, че Република България приема еврото при запазване на официалния валутен курс на лева към еврото, равен на централния курс от 1,95583 лева за 1 евро.

"Възраждане" и ИТН искат референдум за запазване на лева

"Възраждане" и ИТН искат референдум за запазване на лева

Трябва да се отиде на референдум, за да може българският народ да се произнесе по въпроса