Министерството на финансите публикува днес за обществено обсъждане проекта на Национален план за въвеждането на еврото в България. Той бе приет на 30 юни 2021 от Координационния съвет.

Както спомена финансовият министър Асен Василев, тази дата на приемане не е свързана с някакви извънредни обстоятелства или с ангажимент за точната дата за въвеждане на еврото у нас, а е заложена в постановление на Министерския съвет от март 2021-а, прието от предишното правителство на Бойко Борисов. Служебният кабинет спазва заложената дата, за да не бъде обвинено, че с бездействието си саботира процеса по присъединяването ни към Еврозоната.

Самото въвеждане на еврото като дата (при положение, че страната ни наистина иска да замени лева с европейска валута), зависи почти изцяло от съгласието на Еврогрупата - ЕЦБ и държавите от Еврозоната. Затова датите в плана са индикативни. Той съдържа техническите детайли в процеса по смяна на валутата, координацията на институции и информация за това какви закони и други нормативни и поднормативни актове трябва да се приемат и/или променят.

"Това е технически план, който указва какво трябва да се случи, ако страната ни реши да приемем еврото на 01.01.2024 г., като след 30-дневно обсъждане, Планът ще трябва да бъде внесен и разгледан от редовен Министерски съвет и обсъден в Народното събрание", уточни финансовият министър.

Само позитиви за България от приемането на еврото очаква Емил Хърсев

Само позитиви за България от приемането на еврото очаква Емил Хърсев

Еврозоната обаче сменяла приоритетите си в крачка

Важно е да се знае, че този план не обсъжда най-важните стратегически въпроси засягащи ползите и рисковете за българската икономика, финанси, фирми и граждани от приемането на еврото. Тези теми би трябвало да са обект на високо експертен обществен дебат, който да позволи на политиците да вземат максимално информирано решение в полза на обществото (на не на тясно партийните им интереси, както става в повечето случаи у нас). Този дебат трябва да започна веднага след конституирането на новото народно събрание и избора на ново редовно правителство.

В сегашния проект за План на наистина е посочена целева дата за въвеждане на еврото, а именно 1 януари 2024-а, но тя е именно целева и е поставена от правителството на Борисов, а дали ще се случи, е решение, което зависи почти изцяло от благоволението на Еврогрупата. Тъй като обаче въпросната дата е посочена в Министерско постановление, целия План се върти около хипотезата за нея. Както каза финансовият министър, в плана са предвидени технически мероприятия, които разписват права и задължения на националните институции, ако и когато опцията за приемане на еврото в България изгрее на хоризонта.

Както спомена Василев, това, което е най-важно за българските граждани е, че замяната на левовете с евро ще стане по сегашния фиксиран курс на националната ни валута към европейската. Никакви отклонения от 1.95583 лева за 1 евро няма да има.

В проекта за План е записано "Превалутирането ще се извършва чрез прилагането на неотменимо фиксирания валутен курс между еврото и лева, който ще бъде определен с изменение на Регламент (EО) № 2866/984. Не се допуска преизчисляване на суми, използвайки съкратената форма на фиксирания обменен курс, а трябва да се използва изцяло фиксираният курс за обмен, т.е. с всичките пет знака след десетичния знак. Едва тогава полученият резултат може да бъде закръглен до един цент".

Друга важна подробност е че според проекта за План, при въвеждане на еврото в случаите, в които дължимите данъци и такси не могат да бъдат точно преобразувани съгласно правилата за закръгляване, същите се закръгляват надолу, а плащанията към гражданите - нагоре. Това правило не следва да се прилага за плащания и дългове към държавата, произтичащи от нарушения на правото, в които случаи се прилагат стандартните математически правила за закръгляване.

По отношение на кредитите в лева е записано, че въвеждането на еврото няма да изменя или отменя действието на съществуващите договори. Всички договори, включително за кредити, депозити, както и финансови инструменти в лева или с препратки към лева ще продължат действието си след присъединяването на България към еврозоната. Стойността на лева ще бъде равнозначна на стойността в евро, преобразувана чрез прилагане на необратимо фиксирания обменен курс между лева и еврото.

До края на май България готова да въведе еврото

До края на май България готова да въведе еврото

Ще бъде голяма грешка, ако следващото правителство намали темпа

Ето каква схема за действие при въвеждане еврото е разписан в проекта за План: "Според досегашната практика за приемане на държава членка в еврозоната, Съветът на ЕС взема решение за отмяна на дерогацията на държавата и за определяне на фиксиран обменен курс на националната валута към еврото приблизително шест месеца преди датата за членство. Превалутирането на парични стойности от лева в евро ще се извърши чрез прилагане на пълния цифров размер на фиксирания курс на преобразуване, т.е. използване на всичките пет знака след десетичната запетая и след това закръгляване на получената сума до два знака след десетичната запетая в съответствие с обичайните правила. Не се разрешава преизчисляване на цени при курс, различен от фиксирания обменен курс. Не следва да се допуска налагането на допълнителни такси и комисиони за преизчисляването върху потребителите.

Един месец след като Съветът на ЕС вземе решение, че Република България отговаря на необходимите условия за въвеждане на еврото и потвърди обменния курс за конвертиране на лева в евро, ще влезе в сила изискване за задължително обозначаване на цените едновременно в лева и евро. Това задължение ще продължи да бъде в сила 12 месеца от датата на приемане на еврото. През първия един месец от деня на въвеждането на единната европейска валута в България левът и еврото ще бъдат в обращение едновременно, като и двете валути ще бъдат със статут на законно платежно средство. Това означава, че ако страната ни се присъедини към еврозоната на 1 януари 2024 г., до 31 януари 2024 г. включително левът и еврото ще бъдат едновременно законно платежно средство. След изтичането на този един месец, еврото ще остане единственото законно платежно средство в България. Едномесечният преходен период ще спомогне да се осигури постепенен преход към новата валута. През този един месец гражданите ще могат да плащат и в двете валути в търговските обекти и центрове за услуги. От друга страна, търговците трябва да връщат рестото на клиентите си изключително в евро, освен ако не могат да го направят от практически съображения. Така на практика част от левовете в обращение ще бъдат обменени чрез търговците и лицата, предоставящи услуги, като по този начин ще се осигури още един обменен канал за българските граждани.

Същевременно ще бъде прието правило, според което в този преходен период търговецът/компанията няма да има задължение да приема повече от 50 броя монети в рамките на една трансакция с купувача.

Домбровскис: България може да въведе еврото през 2024 г.

Домбровскис: България може да въведе еврото през 2024 г.

Според зам.-председателя на ЕК обаче страната ни има още работа по Плана за възстановяване

От датата на членство на България в еврозоната всички разплащателни сметки, депозитни сметки, текущи бюджетни сметки, спестовни сметки, набирателни сметки, ликвидационни сметки и други сметки в местни банки, както и платежни сметки при други доставчици на платежни услуги (платежни институции и дружества за електронни пари), ще бъдат автоматично и безплатно превалутирани в евро. За тези сметки няма да действа преходен период.

Това означава, че още от първия ден на приемане на еврото, титулярите на сметки ще могат да теглят от левовите си сметки само евро, независимо дали тегленето ще става чрез АТМ/ПОС устройство или в офис на доставчика на платежни услуги (банка, платежна институция или дружество за електронни пари). Това е един бърз и изключително удобен начин за смяна на левовете с евро, без специален ангажимент за самия титуляр на сметката.

От първия ден на въвеждането на еврото, безкасовите плащания ще се извършват изключително в евро. През първите шест месеца от датата на въвеждане на еврото кредитните институции в България и "Български пощи" ЕАД ще обменят безплатно на каса банкноти и монети от лева в евро, а през следващите шест месеца ще могат да налагат такса за тази услуга.

Целта остава: България приема еврото през 2024 година

Целта остава: България приема еврото през 2024 година

Растящият дефицит не бил проблем

В периода след изтичането на една година от въвеждането на еврото банките и "Български пощи" ЕАД по своя преценка ще предоставят услугата за обмяна на банкноти и монети от лев в евро, като могат да въвеждат такса за тази услуга.

БНБ ще обменя без такса банкноти и монети от лева в евро от деня на приемане на еврото за неограничено време".