Българските граждани или фирми, които получават консултантска, рекламна, експертна, инженерна и друга услуга от лице от държава от ЕС, са длъжни да са регистрирани по ЗДДС от началото на тази година.

Това означава, че ако например земеделски производител си купи машина и плати допълнително за усъвършенстването й на инженер от ЕС, българинът ще бъде задължен да се регистрира по ЗДДС.

Такива са изискванията на европейското законодателство, които бяха записани и в българския Закон за данък върху добавената стойност, съобщават от НАП.

Регистрацията по ЗДДС трябва да се направи минимум 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем.
Тоест регистрацията трябва да стане една седмица преди датата на авансовото плащане или датата, на която се заплаща услугата. В тези случаи НАП е длъжна да регистрира гражданите и фирмите в тридневен срок.

Регистрираните на това основание доставчици подават задължително и VIES-декларация (декларация, в която се описват осъществените вътреобщностни доставки на услуги за съответния период).

Така българската и европейската приходна администрация ще могат да съпоставят информацията за това дали е платен дължимият ДДС по този вид сделки.

В тези случаи ДДС се дължи в държавата, в която е регистриран получателят на услугата.
Лицата, регистрирани по този специален режим, няма да имат право на данъчен кредит за платения ДДС или да начисляват ДДС за своите доставки

Промяна регламентира задължителна регистрация по ЗДДС на лица, които получават услуги от държава от ЕС, с място на изпълнение в България, за които се прилага механизмът за самоначисляване на ДДС от получателя, независимо от достигнатия оборот.

Същото важи и за българските граждани и фирми, които предоставят услуги в държава-членка на ЕС.