Рисковете от световната финансова криза не са отразени в бюджета за следващата година, смятат синдикати и работодатели.
Националният тристранен съвет обсъжда макрорамката на документа.
От КТ „Подкрепа" и от Съюза за стопанска инициатива на гражданите коментираха, че параметрите не са добре премислени, съобщава БНР.
Проектобюджета за 2009 г. не харесва нито на синдикатите, нито да работодателите.
Според Мика Зайкова от КТ „Подкрепа" залаганите параметри не отчитат задаващи се ефекти от финансовата криза. Парите за образование и здравеопазване пак са недостатъчни, сочи оценката.
„С много усилия успяхме да изтръгнем цифрата 1 430 - това е средният стандарт за ученик, но ние искаме 1 700 лв. за един ученик. А освен това перспективата вече заетостта и безработицата да не са в тези граници, а да се влошат по нищо не личи от параметрите на бюджета", заяви Зайкова.
От Съюза за стопанска инициатива на гражданите казват, че няма голяма разлика между Бюджет 2008 и този за 2009 г. и недоумяват защо кабинетът не приема рационални предложения, които не струват нищо на фиска, но от тях би спечелил работника, казва заместник-председателя на сдружението Теодор Дечев.
„Примерно ние изцяло подкрепяме предложението на синдикатите за укрепване на т.нар. ваучерна система за прехрана. искам да подчертая нещо - откакто в България имаме 10 % плосък данък ваучерната система всъщност вече не е източник на загуби на фиска, ваучерната система вече не е източник на генератори на приходи на фиска, защото тя минава само по банков път, т.е. всеки един ваучер означава задължително влязло 20 %-тно ДДС", поясни Дечев.
Синдикати и бизнес протестират и срещу факта, че едва вчера в края на работния ден са получили материалите за бюджета. Смятат, че днешното заседание на тристранката е само задължителна процедура, която кабинетът трябва да спази и че реален диалог и дискусия на този етап - няма.
Пред членовете на Националния съвет за тристранно сътрудничество министърът на финансите Пламен Орешарски подчерта, че основни инструменти за поддържането на устойчивост на макроикономическите показатели са максимално ниво на консолидираните разходи до 40 на сто от БВП и положително салдо по консолидираната фискална програма не по-малко от 3 на сто от БВП.
Пред синдикати и работодатели финансовият министър е заявил, че има и вариант „Б" за бюджета през следващата година. Ако ситуацията в страната се влоши от финансовата криза бюджетният излишък ще се смъкне от 3 на 2% и парите ще се използват за инвестиции. Сегашният вариант на проектобюджета е структуриран към реалностите в момента, е заявил министърът.
Синдикатите настояват социалните разходи да се облагат с единна ставка от 10% и минималната заплата да се увеличи на 260 лв. Искат се и повече пари за образование и здравеопазване.
Прогнозираният икономически растеж е 4,7%. Очакваните преки чуждестранни инвестиции са около 5,3 млрд. евро. Предвидената инфлация в края на годината е 5,4%, а средната за периода - 6,7 на сто.
През 2009 г. капиталовите разходи по консолидираната фискална програма са 5 192,0 млн. лв., което е ръст от 20,9 на сто спрямо тази година. Освен това се предвижда реализирането на допълнителна инвестиционна програма със средства от предвидения резерв за фискална устойчивост в размер до 400 млн. лв.
Очакваните приходи през 2009 г. са 32 556,3 млн. лв. или 44,3% от БВП.