Специален щаб, в който влизат зам.-министрите на финансите Владимир Горанов и Боряна Пенчева, експерти от отдела за анализи в министерството и хора от БНБ, ще следи ситуацията на пазарите в САЩ и Европа и дали се задава нова вълна на кризата.

Щабът е създаден по разпореждане на вицепремиера Симеон Дянков, след като в края на миналата седмица борсите по света потънаха, а по-късно бе намален и рейтингът на САЩ. В края на всяка седмица щабът щял да докладва на Дянков, уточнява „24 часа".

Освен това екипът на вицепремиера започвал изработването на оптимистичен и песимистичен вариант на бюджета за догодина в зависимост от развитието на ситуацията по света. Било почти сигурно, че в сметките за догодина ще се заложи отново на сравнително висока инфлация от 4-5%.

"Всички държави трябва вече да са се научили, че се нуждаят от строги фискални правила и дисциплинирана фискална политика. В ЕС всяка от тях може да се поучи от България. Ние успяхме да излезем от кризата, без да вземаме външни заеми, без да вдигаме данъци и без да влизаме в големи дефицити. Посоката е вярна и ще се продължи по нея", заяви самият Дянков.

"За нова криза е рано да се говори, но има свиване на финансовите пазари, което при всички случаи ни засяга, най-пряко през борсата", заяви пък лидерът на СДС Мартин Димитров.

Той не се тревожел от прогнозите за нова криза, а по-скоро от това, че България продължавала да бъде в групата на рисковите страни, а в такава ситуация инвеститорите избягват именно такива държави.

При очаквано свиване на инвестициите в световен мащаб отливът засягал най-силно рисковите региони.

Събитията по света и около нас повишават силно значението на пакта за финансова стабилност, допълни Димитров. Той обаче имал притеснение да не би управляващите от ГЕРБ около изборите да отпуснат разходите, което щяло да увеличи дефицита в бюджета.