Студентите имат право на обезщетение, когато останат без работа, акцентираха от НПСС. Мярката е приета на второ четене в пленарната зала на Народното събрание на 27 Октомври 2016 година в промените на Закона за насърчаване на заетостта. Това стана след като от Националното представителство на студентските съвети (НПСС) сезираха всички институции.

Наложената форма, която ощетяваше работещите хора с активни студентски права, е в сила от началото на 2016 година, а предложението дойде от тогавашния министър на труда и социалната политика - Ивайло Калфин.

От представителството на студентските съвети смятат, че приетите в началото на годината промени, с които се лишаваха от обезщетение учащите, е недопустима форма на дискриминация. В процеса на обучение студентите също заплащат своите данъци в пълен размер и спрямо тях не следва да се прилага каквато и да било форма на дискриминация, алармират от НПСС.

До момента всички засегнати, които са съкратени, нямаха право на това обезщетение, дори когато имат нужния осигурителен стаж. Причината е, че попадат в категорията "учащи". Промените в Закона за насърчаване на заетостта, които уреждат правото на студентите да получават обезщетение за безработица, вече са приети на второ четене в парламента.

В началото на август правителството гласува законопроект, с който се променя определението за безработен и се дава право на учащите да се регистрират като безработни. С приетите на второ четене промени вече се дава възможност на всички учащи да получават обезщетение в случай на безработица.

За да имат право на парични обезщетения за безработица, студентите трябва да:

1. да имат внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и да имат регистрация като безработен в Агенцията по заетостта;

2. да нямат отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст, професионална пенсия за ранно пенсиониране или пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер в Република България, или отпусната пенсия за старост в друга държава;

3. да не упражняват трудова дейност, за която да подлежат на задължително осигуряване.

Това обезщетение е в случай на безработица. От него могат да се възползват всички учащи, независимо от формата им на обучение, но не и тези, които вече са регистрирани като такива.