Днес, 2 май, отбелязваме Световния ден за борба с Анкилозиращия спондилит, по-известен като болестта на Бехтерев.
Става въпрос за автоимунно, хронично, възпалително заболяване, което обхваща гръбначния стълб и сакроилиачните стави. То може да засегне всички стави в тялото. Възпалителните процеси са съпроводени с различна по сила хронична физическа болка. При неадекватно лечение или след дългогодишно съществуване на заболяването се стига до анкилоза (вкостеняване и обездвижване) на засегнатите стави и инвалидизация.
Болестта на Бехтерев е най-честото възпалително заболяване на гръбнака по света. В България от него са засегнати около 30 000 души.
Източник: УМБАЛ "Св. Иван Рилски"
По този повод Организация на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ) стартира информационна седмица за ревматичните заболявания, която ще бъде посветена на болестта на Бехтерев и ще продължи от 2 до 9 май 2020 г. Инициативата ще се проведе изцяло онлайн заради извънредното положение.
В миналото се е смятало, че заболяването се среща основно при мъжете. С течение на годините обаче съотношението мъже/жени достига приблизително 1:1. Болестта е силно наследствена - над 90% от риска за развитието й е генетично определен. Тя е потенциално инвалидизираща с непредсказуем клиничен ход и тежки последици, както за болните, така и за обществото. Проучвания показват, че деформациите и инвалидността се развиват при близо 70% от болните през първото десетилетие от началото на симптомите.
От УМБАЛ "Св. Иван Рилски" съобщават, че ЯМР изследване открива Анкилозиращия спондилит години, преди той да стане видим чрез конвенционална рентгенография.
Основната цел при лечението на болестта на Бехтерев е да се подобри в дългосрочен план качеството на живот чрез контрол на симптомите и възпалението, превенция на прогресиращите структурни увреди, запазване/нормализиране на функцията и социализацията на болните.
Източник: УМБАЛ "Св. Иван Рилски"