Затлъстяването епидемично нараства в целия свят. За това предупреди председателят на Българското дружество по ендокринология проф. Анна-Мария Борисова.
По данни на СЗО от тази година, с наднормено тегло и затлъстяване са 1,9 милиарда възрастни и над 75 милиона деца до 19-годишна възраст. През последните 50 години възникна дефиницията хомо обезус - затлъстял човек.
Метаболитното здраве включва нормални обиколка на талията, кръвна захар на гладно, систолно кръвно налягане и триглицериди. Оказва се, че едва 12% от американците са метаболитно здрави, според проучвания.
Автоматизацията и компютъризацията на работното място, гъстата транспортна мрежа, нарастващата урбанизация и социалните фактори са в основата на затлъстяването.
Масовата употреба на висококалорийни евтини нездравословни храни води до затлъстяване, но въпреки дискусиите и информационните кампании, според Борисова, не са взети достатъчно мерки.
Затлъстяването е значим рисков фактор за развитие на редица хронични заболявания, като високо кръвно налягане, диабет и сърдечни заболявания.
От 1994 г. нараства честотата на заболелите от диабет. През 2000 г. има 151 млн. диабетици в света, а през 2015 броят им достига 415 млн. Мъжете с това заболяване са повече от жените, показват статистическите данни.
Към 2012 г. с поднормено тегло у нас са 1.58%, докато с наднормено тегло и затлъстяване са общо 70% от българското население, обясни Борисова. Затлъстяване имат най-често хора между 20 и 44 години. Това означава, че хората в най-трудоспособна възраст са сред най-често заболелите от диабет.
В България месечно човек консумира 1.5 кг захар и 16.5 литра безалкохолни напитки, сочат данните. Въпрос на самодисциплина и на познание е, че тяхната употреба не е полезна, заяви проф. Борисова.
124 милиона деца по света със затлъстяване
Други 213 милиона деца са с наднормено тегло през 2016 г.
Разходите за реклами за бързо хранене, като бургери, пържени картофки или подсладени напитки, са с 12% повече от тези за здравословни храни.
"Кажи ми каква храна ядеш и аз ще ти кажа що за човек си". Тези думи на френския писател Саварен са актуални и днес, смята специалистът.
Малко над 420 000 българи имат диабет, а около 225 000 са в преддиабетно състояние по данни от 2012 г. През 2015 г. диабетиците вече са над половин милион.
За да се намали диабетът, трябва да се лекува първопричината, а именно затлъстяването, категорична е Борисова. Ключов фактор в превенцията на затлъстяването, според нея, е възпитанието в семейството. Тя съветва родителите да не разчитат на училището, а да се погрижат сами за възпитанието на децата си.
Програмата за диабетици може да включва психотерапия, диетотерапия и кинезитерапия. Те биха спомогнали значително за контрола на заболяването.
С диета и работа с кростренажор се запазва мускулната маса, подчерта специалистът. Тя е на мнение, че благодарение на съвременната техника можем с точност да контролираме теглото си.
"Трябва да се промени мисленето. Живеем в свят с много стрес и посягаме към хладилника, а това често отключва подобни заболявания", категорична е Борисова.