Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология (УСБАЛО) е завършила миналата година с 0 лв. просрочени задължения, с подмладен персонал и 6.94% увеличение на пациентите на болницата. Това отчете бившият директор д-р Стефан Константинов на пресконференция в БТА, след като бе отстранен от поста и на негово място бе назначен проф. Панайот Куртев.
Константинов даде отчет за за ръководството и дейността на здравното заведение от септември 2017 г. до юли 2022 г. и за проведения от Министерството на здравеопазването вътрешен одит.
Той бе категоричен, че към днешна дата Онкологията в София е завършила без просрочени задължения въпреки повишената цена на тока и консумативите, а заплатите на персонала са поетапно повишавани. Най-голямата му "гордост" е Клиниката по медицинска онкология, която е била изградена на два пустеещи етажа и снабдена с петскенер.
Константинов разказа как е започнала проверката на Министерството на здравеопазването. На 2 февруари е получено писмо за проверка за вътрешен одит на МЗ, тя е траела два месеца, като междувременно е започнала да тече и проверка от "Медицински надзор", проверявани са от Главна инспекция по труда, РЗИ, полиция, както и проверка от прокуратурата.
На пресконференцията бе показан сигналът до прокуратурата - "от академичния състав", което по думите на Стефан Константинов е грешно употребен термин и става дума за новоназначения директор.
"Шест страници резолюция на прокуратурата, не са установени престъпления, работата по проверката е прекратена", посочи той.
Сигналът е анонимен, лицето от състава не е чувало за това, злоупотребено е с това, двама души - единият е приел болницата като директор, сега изпълнява длъжността директор. "Махнете директора, сложете ме мен", коментира казуса Константинов.
Той коментира и откритите нарушения на МЗ "Вътрешен одит" - несвикан Обществен съвет за избор на научен съвет, нарушения при четирима доктори, при които ставало дума за съвместна дейност между болницата и дъщерното дружество, нарушение за "един непоставен подпис", за непроведени конкурси за доцент, асистент, "което е цинично заради липсата на желаещи за такива места", премахнати отделения, но непроменена дейност на Клиниката по гинекология.
В заключение Стефан Константинов разказа, че лично при него дошли представители на частна юридическа кантора, които му връчили документ, че има нов управител и трябва да се подпише в приемо-предавателен протокол. "Това върховенство на закона ли е и Онкологията ли е проблемът на здравеопазването при толкова затънали болници?", пита риторично той и намекна, че "видял лица, които са участвали, когато болницата е натрупала най-големите си задължения".
Константинов иска намеса на премиера в оставка Кирил Петков и коментира политическата кариера на министъра по здравеопазване в оставка Асена Сербезова, "която се целила в СЗО".