В България работят само 34 денонощни аптеки. Те са разпределени в 14 области в страната. Това заяви Светослав Крумов от Българския фармацевтичен съюз (БФС) по време на пресконференция по повод 18-та годишнина от създаването на организацията.

Той отбеляза, че у нас има общо 3228 аптеки. От тях 3023 обслужват населението, а 205 - болнични заведения. По думите му през 2024 г. са получени 173 разрешения за откриване на аптеки. Крумов посочи, че аптеките се отварят предимно в големите градове. Според него те са неравномерно разпределени по територия и това води до недостиг на фармацевти.

От БФС подчертаха, че в България една аптека средно обслужва 2300 души. В страната има 4,5 аптеки на 10 000 души население. Средно 2,2 фармацевта работят в една аптека. 98,8% от българите имат достъп до аптека в рамките на 30.

Светослав Крумов заяви, че България е 4-то място в света по аптеки на глава на населението. Испания, Кипър и Гърция са пред нас по този показател.

Думата взе и председателят на УС на БФС Димитър Маринов. Той разясни какво прави лекарствените продукти достъпни. Според него има няколко условия за това. По думите му едно от условията е лекарството да е регистриран в страната. Второто условие е продукта да е наличен в складовете и аптеките. Той трябва да бъде на приемлива за пациента цена. Последното условие е да се отпуска в аптека от специалист, поясни Маринов. Той подчерта, че в същото време има проблем с достъпа до някои медикаменти. Причините за това са различни, като спрян внос или недостиг в складовата и аптечната мрежа. Решението на проблема е интегриране на СЕСПА и ЕНЗИС и фармацевтите да виждат къде какво има, допълни той.

БФС очаква от новата да власт да продължи да работи по насоките, залегнали в Здравната стратегия 2020-30, където е заложена възможността аптеките да виждат наличността на лекарствата по складовете. Димитър Маринов посочи, че мобилните аптеки и вендинг автоматите не биха решили проблемите с лекарствата. Други лица освен магистър-фармацевт да отпуска медикаменти без лекарско предписание, защото това е опасно, каза още той. С малко повече финансиране в Бюджет 2025 от БФС смятат, че до края на годината във всяка област може да има денонощна аптека.

Заместник-председателят на БФС Анжела Мизова отбеляза, че има няколко вида аптеки, изпълняващи различни дейности. Тя подчерта, че у нас има близо 300 аптеки, които разработват лекарства. Това, което се изработва е по рецепта и е строго индивидуално, посочи Мизова.

По отношение на магистър-фармацевтите Светослав Крумов посочи, че в България през 2024 г. те са 7491 на брой, като 89% от тях работят в аптеки. През 2014 г., когато започва да се води тази статистика те са били 5729. Крумов добави, че расте интереса към професията, но предупреди, че това може да доведе до безработица сред фармацевтите в бъдеще Най-много са фармацевтите на възраст 31-40 години. Те са 25%. Едва 18% са над трудоспособна възраст. От всички фармацевти у нас 78% са жени, а 22 мъже.

Думата взе и Венелин Сапунаров, магистър-фармацевт от РФК-София Столична. Той посочи, че България е на едно от челните места в Европа по брой пушачи на глава от населението. По думите му това е причината фармацевтичната колегия да организира кампания срещу тютюнопушенето. Той подчерта, че е разработен информационен пакет, в който се показва как в други страни се борят с тютюнопушенето. Сапунаров добави, че в кампанията са се включили 124 аптеки в столицата. Той призова властта да обмисли възможността да възнагради усилията на фармацевтите за спирането на тютюнопушенето.

22 общини не са имали аптека през 2023 г.

22 общини не са имали аптека през 2023 г.

Според анализ на ИПИ