България ще направи следващата седмица националнен ваксинационен план, опрян на опита на ЕК и другите страни членки, и ще вземе от Европа конкретна методология, за да се разбере какъв е колективният имунитет в страната ни. Това заяви здравният министър д-р Стойчо Кацаров, след като разговаря с еврокомисаря по здравеопазването Стела Кириакиду.

Двамата бяха категорични, че трябва по-добре да се организират ваксинационни кампании у нас, така че да се увеличи броят на ваксинираното срещу коронавирус българско население. Двамата бяха във ваксинационния пункт в болница "Св. Анна" в столицата.

Кампанията няма да е свързана с допълнителен бюджет, а ще е под формата на "дизайн и наука". Остава договорка и за по-нататъшни отношения за превенция, мерки и други. ЕК ни съветва и за конкретна методология колко са се срещали с вируса. Ще се разпространяват материали, изработени от ЕК, стана ясно още от думите на Кацаров.

Разкриха мобилен пукт за ваксинация и на Летище София

Разкриха мобилен пукт за ваксинация и на Летище София

Обсъжда се отварянето на ваксинационни кабинети и в два търговски центъра

50% от населението на Европейския съюз е ваксинирано, а в България - само 15%, обяви еврокомисарят Стела Кириакиду. Затова тя призова няколко пъти - "най-добрата превенция и връщане към нормалния живот е ваксинацията срещу коронавирус".

Еврокомисарят по здравеопазването отчете, че според статистиката последните 9 седмици в ЕС има намаляване на броя на заразените с вируса, което означава, че ваксинацията действа.

Много внимателно се следи ситуацията с различните варианти и знаем, че ваксинираните и тези, които са напълно ваксинирани, са защитени, категорична бе тя. В България са налични и четирите ваксини, одобрени от Европейската агенция по лекарствата. Всички те са безопасни и ефективни, заключи комисарят Кириакиду.

 Голям интерес към пунктовете за ваксинация в софийски паркове

Голям интерес към пунктовете за ваксинация в софийски паркове

Предвижда се пунктовете да работят всеки ден през юни