Българските власти се задействаха и най-после разбраха, че в света електронизацията отдавна е в ход и е огромно удобство за гражданите и администрацията".

Това заяви пред БНР д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация по повод дълго чаканата информационна система за контрол на медицинската експертиза.

"Надявам се постепенно и поетапно да отпадне висенето по опашки" , посочи д-р Хасърджиев.

По повод необходимостта от електронния подпис и това, че ще има пенсионери, които няма да го направят, защото подписът се заплаща, смятам че за тези хора остава и старият начин за подаване на документацията, и се надявам при доста по - облекчен режим и с по-малко чакане", поясни още Хасърджиев.

"Вече има възможност да получиш електронен подпис и от вкъщи. Така че това не е пречка, пречка ще е това дали всеки ще може да се справи с новата информационна система", допълва той.

Проблемът на нашите ТЕЛК-ове е, че тя е широко отворена врата за тези, които искат да злоупотребяват и се надявам електронизацията да затвори тези врати.

От друга страна тя е направена така, че затруднява хората, които действително се нуждаят от помощ, изтъкна още Хасърджиев.

По думите му самата система досега е зле построена и не е в интерес на пациента, тя губи времето на всички, не е направена така, че да води до спестени пари от това, че този пациент няма да достигне до усложнения.

Докато това е така, ще има винаги въпроса "Аз сега защо да пиша документи за този пациент", коментира д-р Хасърджиев.