Българският фармацевтичен съюз остро осъжда всякакви форми на насилие над медицински специалисти - психическо и физическо. Това се казва в позиция на съсловната организация във връзка с вчерашното нападение с нож срещу служител в аптека в София.
"Недопустимо е да се страхуваме, докато изпълняваме задълженията си в една от най-хуманните професии - лечението на хората. Няма да бъдем неми свидетели на проблемите на хората и отказваме да търпим агресията на комплексираните", подчертават фармацевтите.
От съюза допълват, че ще продължат да следи развитието случая и уверяват, че ще направят необходимото, за да не се повтаря той никога повече и фармацевтите да могат да работят спокойно и безопасно на работните си места.
От Българския фармацевтичен съюз представят и подробности за вчерашното нападение над магистър-фармацевт: "По време на работа в аптеката влиза пациент и поискал да му бъде отпуснат лекарствен продукт без рецепта (спрей против хрема). Колегата (жена) го моли да изчака няколко минути, защото предишният пациент е отскочил до колата си отвън за пари и не е приключено последното отпускане. Пациентът вдига скандал, при което колега (мъж) от съседното гише се притичва на помощ и защитава колегата (жена) от вербалното насилие. Ядосаният пациент напуска аптеката и секунди по-късно се връща и напада магистър-фармацевта (мъжа) с нож, като му нанася тежки рани. Колегата успява с риск за живота си да предпази себе си и останалите в аптеката."
От съюза допълват, че по случая се извършват процесуално-следствени действия.
От съсловната организация посочват още, че е ранен физически един фармацевт, но е нанесена и психическа травма на останалите в аптеката, като ги уверяват в пълната си подкрепа с каквото е необходимо за бързото им възстановяване.
С остра позиция след нападението излезе и Българския лекарски съюз (БЛС). Организацията осъжда всяка форма на физическа и вербална агресия срещу медицински лица и изразява своята подкрепа към фармацевта, намушкан с нож, докато е изпълнявал служебните си задължения. "Случилото се е поредната абсурдна проява на осъдително и неприемливо отношение, подчертават от БЛС.
От съюза припомнят, че според проведено наскоро от агенция "Тренд" проучване по поръчка на една пета от хората смятат, че агресивното поведение на пациентите спрямо лекарите може да им помогне да получат по-бърз достъп до преглед. "Тези данни недвусмислено показват, че са необходими цялостни действия към превенция на агресията и промяна на обществените нагласи в посока на уважение и възвръщане на доверието на хората към всички работещи в системата на здравеопазването" изтъкват от съсловната организация.
От БЛС отбелязват също, че имат подписано споразумение за сътрудничество с прокуратурата при случаи на насилие спрямо работещите в лечебни и здравни заведения и в кабинетите на общопрактикуващите лекари, по време на изпълнението на служебните им задължения.