Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз, поздравява екипа на Министерството на здравеопазването за въвеждането на електронната рецепта и призова да не се прави в никакъв случай крачка назад. Бъдещето е в дигитализацията и само по този начин може да се постигне прозрачност и контрол, както и да се преодолеят проблемите, включително и с липсите на лекарства, обясни Маринов.
Според фармацевтите с хартиените рецепти има много повече възможности за злоупотреби, а Маринов демонстрира в студиото колко лесно може да се напише рецепта.
"Това е пети път, в който се опитваме да въведем електронна рецепта и не трябва да се връщаме назад. "При дигитализацията се оставя ясна следа. За първи път ще се вижда и какво предписват лекарите", каза председателят на Българския фармацевтичен съвет.
Маринов обясни, че в първата седмица някои от софтуерите не са били готови, но постепенно върви изглаждането на дефектите и системата се изчиства.
Най-важното е обаче и лекарите, и фармацевтите да получат достъп до системата за проследяване на наличните количества лекарства в складовете.
С позиция излязоха и от Регионалната фармацевтична колегия София. "Рецептата за антибиотици и за лекарства за диабет и преди 16 октомври 2023 г. беше задължителна, както и нейните реквизити при изписване и отпускане. Проблемът не е нов. Проблемът с липсата, недостига, дефицита на лекарства съществува от много години", пишат от колегията, припомняйки, че нито един фармацевт, нито аптека имат интерес да не се отпусне лекарство на пациент и той да бъде връщан.