Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM) и членуващите в нея фармацевтични компании заявяват, че рискът от недостигн на лекарства е минимален.

Научноизследователската фармацевтична индустрия е фокусирана върху три ключови области:

- разработването на нови ваксини, диагностика и лекарствени терапии, които да послужат в борбата срещу COVID-19;

- подпомагане на правителствата и здравните системи на местно ниво;

- гарантиране на доставката на лекарства за пациентите, които се нуждаят от тях.

Европа сега е в епицентъра на пандемията от коронавирус, поради което предизвикателства в снабдяването с лекарства възникват постоянно. Фармацевтичните компании поддържат наличности, наблюдават своите вериги за доставки и имат планове за действие в извънредни ситуации, отбелязват от асоциацията.

По думите им е създадена организация за постоянна комуникация с българските здравни власти с оглед ранно оповестяване и справяне с възникнали предизвикателства, с приоритет осигуряване на потребностите от лекарствена терапия на българските пациенти.

Алармират за намаляване на наличностите на витамин D

Алармират за намаляване на наличностите на витамин D

Търсят се алтернативни доставчици

Непосредственият риск от недостиг от лекарствени продукти в резултат на COVID-19 в краткосрочен план е минимален, категорични са фармацевтите. Те не разполагали с информация за риск от недостиг.

Пандемии от подобен мащаб неминуемо носят голяма степен на несигурност, но към този момент компаниите, членуващи в ARPharM, не очакват нарушаване на веригите на доставки на лекарства, освен ако ограниченията поради избухването на COVID-19 не продължат повече от няколко месеца, подчертават от асоциацията.

Те припомнят, че в началото на тази седмица Европейската комисия и Европейския съвет по вътрешни работи са приели мерки, насочени към поддържане на свободното движение на лекарства в цяла Европа, които гарантират доставките към България. Мерките включват:

  • Запазване на свободното движение на всички стоки. По-специално, гарантиране на веригата за доставки на основни продукти като лекарства, медицинско оборудване, основни и нетрайни хранителни продукти и добитък.
  • Не се налагат ограничения върху движението на стоки в единния пазар, особено (но не само) основни, свързани със здравето и нетрайни стоки, по-специално хранителни продукти, освен ако са надлежно обосновани.
  • Определени приоритетни ленти за превоз на товари (например чрез "зелени коридори").
  • Позволяване на транспортните работници да се придвижват през границите при необходимост.

От Асоциацията на фармацевтите заявяват, че продължават да следят ситуацията и да поддържат постоянен диалог с българските здравни власти.