Физиотерапевти и рехабилитатори протестираха пред сградата на здравното министерство. Тяхното искане е статутът на професията им да бъде уреден по европейските стандарти. Те настояват да бъдат вписани в Закона за съсловните организации като регулирана професия, съобщи БНР.
По обяд протести на физиотерапевти имаше и в някои от големите градове в страната.
Основното им искане е Законът за съсловните организации да бъде променен така, че да позволи и физиотерапевтите да имат браншова организация.
Съпредседателят на Асоциацията на физиотерапевтите Ценка Пантева поиска да бъде прието едно наименование за кинезитерапевти и рехабилитатори, което е физиотерапевт. По думите й това е в цял свят.
Следващото е да се изработи стандарт за физиотерапия. Българското население да има свободен и достатъчно продължителен достъп до физиотерапия в държавните лечебни заведения.
Настояваме за регулация кой, кога и при какви условия да се подлага на физиотерапия, каза още Ценка Пантева. "В цялата тая неразбория страда човекът, който има най-много нужда от нас. Къса се връзката между професията и нуждаещия се", заяви Пантева.
Протестът беше подкрепен от представители на медицинските сестри, акушерките и фелдшерите, които също стачкуват.
В понеделник протестиращите физиотерапевти ще се срещнат със здравния министър Кирил Ананиев.
По-рано днес протест на физиотерапевти имаше и в Русе. Бъдещите им колеги - студентите от специалност "Кинезитерапия" на Русенския университет подкрепят протеста на физиотерапевтите. Те настояват за регулиране на професията физиотерапия, за стандарт, единни държавни изисквания и право на частна практика.
"Информацията за това какво правим ние, е нулева", коментираха участници в протеста в Русе.
"Не може касиер-продавач във верига магазин да взима 1200 лева, а кинезитерапевт с висшето си образование - 700, нали", добави друг от запитаните.
Протестът на физио- и кинезитерапевтите е подкрепен от медицински сестри, акушерки, фелдшери, медицински лаборанти и пациентски организации.