Правата и исканията на медицинските сестри са в пълно съответствие с исканията на пациентите. Това заяви на среща с медицински специалисти националният омбудсман Мая Манолова. Тя изрази пълната си подкрепа към съсловията.
По думите ѝ става въпрос за "унизително подценяване на труда на медицинската сестра", а в резултат на това има недостиг на специалисти и влошаване на качеството на медицинската грижа.
В клиничните пътеки липсва остойностяване на медицинската грижа, както и изисквания за определен брой медицински сестри. Манолова се обяви за ясен регламент на минималната грижа, предоставена от медицински специалисти.
На 21 март протестите продължават, а медицинските сестри се заканиха да организират и палаткови лагери. На 25 март пред Министерство на здравеопазването ще протестират и фелдшерите с основно искане за промяна в Закона за съсловните организации на медицински сестри, акушерки и асоцииране медицински специалисти.
Благовеста Костова от Асоциация на българските акушерки обяви желанието на съсловните организации да станат самостоятелни и независими, тъй като по цял свят това е така. Всяка една организация според нея трябва да има свой стандарт.
Поради липса на регулация до майките и бебетата застават немедицински лица. "За жалост в София не се проверяват сертификати на инструктори по раждане", коментира Костова.
Ценка Пантева от Асоциацията на физиотерапевтите в България обясни, че организацията е призната в цял свят, но не и в България за сметка на лобистки интереси. По думите ѝ акушерките, сестрите, физиотерапевтите и фелдшерите у нас са еднакво подценени.
Припомняме, че на 1 март около 50-60 медицински сестри се събраха на национален протест пред Министерството на здравеопазването с искане за по-достойни условия на труд и по-добро заплащане.
Протестни действия имаше и пред общините в други градове на страната.