Полевите тестове за наркотици и алкохол не могат да бъдат използвани за отнемане на книжки или спиране на движение на автомобили. Това заяви академик д-р Добрин Свинаров, специалист от Централната клинична лаборатория към УМБАЛ "Александровска" в студиото на БНТ.
Според него, полевите тестове са направени така, че да предоставят относително малко фалшиво отрицателни резултати, но на практика често дават фалшиво положителни такива. Официално е документирано, че тези тестове могат да дадат точност на резултатите, които варират от 15% до 87%. Д-р Свинаров поясни, че дори лекарства за мигрена, болкоуспокояващи и препарати за настинка могат да предизвикат положителен резултат при такива тестове.
За разлика от полевите тестове, кръвните изследвания предоставят по-точни и надеждни резултати. Акад. Свинаров подчерта, че за вземането на каквито и да е решения, като съдебномедицински или токсикологични, е необходимо да се извърши кръвна проба, която показва истинския резултат.
Той смята, че трябва да съществува списък с лекарства, при употребата на които се получават положителни резултати за алкохол и наркотици. На листовката на медикамента трябва да бъде ясно отбелязано дали той влияе на реакциите, концентрацията и способността да се управляват машини и да се шофира. Такива указания са от съществено значение за пациентите и за безопасността на пътищата.
В допълнение, акад. Добрин Свинаров сподели, че добавките за тренировки и хормоналното лечение също могат да доведат до фалшиви резултати при полевите тестове за наркотици.