През последните седмици Министерството на здравеопазването идентифицира проблем в комуникацията между отделните структури по отношение на справянето с COVID-19, съобщиха от МЗ.
Примери за това са забавеното превеждане на пациенти от едно лечебно заведение в друго, бързото осигуряване на лични предпазни средства или Velkury (ремдесивир) при недостиг в конкретна болница и други подобни организационни дефицити.
По тази причина през следващата седмица, със заповед на здравния министър, ще бъде създаден Национален логистичен център, чиято задача ще бъде адекватното преодоляване на затруднения в системата.
Целта е на всеки пациент да бъде осигурена качествена и навременна медицинска грижа.
Центърът ще има 24-часов режим на работа, като държавата условно ще бъде разделена на шест региона със съответните административни области.
При възникване на казус Националният център ще съдейства за навременното му решаване. Това стана ясно от думите на министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов при посещението му в Благоевградска област.
Аналогично логистично затруднение министърът установи и в област Благоевград - по отношение легловата обезпеченост в МБАЛ-Гоце Делчев. Лечебното заведение почти не разполага със свободни легла, докато във всички други лечебни заведения в областта - МБАЛ
"Югозападна болница - Свети Врач", МБАЛ-Разлог и трите болници в областния център разполагат с достатъчно легла за болни с COVID-19. След заседание на Областния кризисен щаб беше решено в Гоце Делчев да бъдат разкрити още 10 легла, а при евентуалното им запълване пациентите да бъдат обслужвани от най-близкото лечебно заведение - болницата в Разлог.
За да бъде преодолян дефицитът на медицински кадри в областта, ще се търси възможност студентите от Медицинския колеж в Благоевград да стажуват в благоевградските болници. Ще се работи и в посока лекарите-специализанти, които имат сключен договор с болницата в Гоце Делчев, но са на стаж в столицата, да подпомагат колегите си в МБАЛ "Иван Скендеров".
"Кметовете на всички общини могат да взимат самостоятелни решения за налагане на допълнителни противоепидемични мерки, като целта е намаляване кривата на заболеваемостта в областта", съобщи областният управител на Благоевград Бисер Михайлов.
В отговор на журналистически въпрос за носенето на маски на открито здравният министър коментира, че е получил множество предложения за въвеждане на такава мярка както от родителски организации, така и от медицинското съсловие. Темата ще бъде разгледана на онлайн заседание на експертните съвети по инфекциозни болести и епидемиология.
"Не говорим за ограничаване, затваряне или лимитиране, а за мярка, която има за цел да спаси възможно най-много хора и да запази здравето на медицинските специалисти, за да има кой да ни лекува на първа линия, денонощно", уточни проф. Ангелов.
В рамките на деня здравният министър посети лечебни заведения в област Благоевград и на място дискутира с екипите създадената готовност за справяне с COVID-19.