Медицински специалисти излязоха на протест за достоен труд и заплащане в София, Бургас и още няколко града в страната. Те настояват за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който всеки един здравен специалист извършва, регламентирано работно време и условия на труд, позволяващи адекватна грижа за пациентите и защита на персонала. В момента, според тях, възнаграждението за труда им е несправедливо.
Средната работна заплата на здравен специалист в България е равна на средната за страната или малко над нея. В същото време средната работна заплата за януари - март 2025 в обществения сектор достига 2 162 лева, а в частния - 1 897 лева. Средна заплата на млад новозапочващ лекар в държавна или общинска болница е около 1998 лв. Средна заплата на медицинска сестра в държавна или общинска болница е 1500 лв. За да стигне до това да помага на пациентите, всеки здравен специалист преминава през години обучение.
Масово здравните специалисти, за да "заработят адекватно възнаграждение", са принудени да работят на няколко места, което води до преумора и риск за здравето както на тях самите, така и на пациентите, за които се грижат.
Липсата на кадри, свързана с ниската мотивираност на младите специалисти да се развиват в сферата също води до претоварване на системата и кадрите, избрали все пак да работят в полза на здравето на обществото.
Протестиращите настояват за достойни условия на труд и увеличение на възнагражденията до размер от 150% от средната заплата. Сред исканията им е въвеждането на 7-часов работен ден в интензивните звена и стартиране на национална политика за задържане на кадрите.
"Искаме да работим това, за което сме учили, завършили, срещу достойно заплащане при ясни правила", заяви Мая Илиева на протеста в столицата.
Медиците настояват още да не работят на 3-4 места. Здравните специалисти алармират, че се закриват тихомълком отделения в общинските болници. Те подчертават, че не протестират единствено за по-добри условия на труд и увеличение на възнагражденията, но и с грижа за пациентите и цялостно подобряване на здравеопазването в България. Алармират за огромна липса на медицински сестри и изтъкват, че изкуствено са държани на ниски заплати за нечовешкия труд, който полагат.
Протестиращите са категорични, че този път демонстрациите ще продължат, докато исканията на специалистите не бъдат изпълнени. От обещания ни дойде до гуша! Не протестираме само за заплати, категорични са здравните специалисти.
"Трябват политики да запазим работещите медицински специалисти и да привлечем нови", смята Илиева. Протестът тази вечер е последен опит да бъдем чути преди ефективни стачни действия, заявяват недоволните. "От съсловието говорим вече 5 години, какво ли не правихме, а властта нехае. Отсега нататък отговорността ще бъде на политиците и тези, които управляват здравната система.", по думите й.
Синдикатите в здравеопазването искат свикване на отрасловия съвет. "Няма интерес сред младите - да учат 4 години за 1200 лева заплата накрая. Тази професия си отива, дори кадри с образование и опит се преквалифицират", алармира Илиева. В момента работещите в сектора са 23 хиляди, а българското здравеопазване има нужда от още 30 хиляди.
95% от специалистите работят на повече от едно място. А натовареността води до умора и грешки в работата. "Настояваме за незабавно прилагане на увеличението на заплатите. Няма време да чакаме. Ще се стигне до закриване на отделения и дори на болници, заради липса на кадри", категорична е Мая Илиева.
През следващата седмица ще има среща в парламентарната здравна комисия, където да бъдат конкретизирани решения на проблемите.
Протестиращите носят плакати с надписи: "Мотивация няма", " Искам бъдеще в България", "Държите ни с морал, плащате ни с подигравки" и " Здравето не е стока". Пред Здравното министерство те сканираха : "Няма да търпим".
glider
на 27.05.2025 в 08:17:55 #2Айде, къде е Спасителят да дойде и да нареди да се намерят там няколко мелеона? Кой ли ще е следващият?
123456789t
на 26.05.2025 в 20:48:42 #1Точно стока си е здравето