Хората с епилепсия се нуждаят от достъп до съвременно лечение, достъп до медикаментите за първа помощ, достъп до образование и до труд. Това заяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия. Тя призова да няма рестрикции и стигма спрямо тези деца и хора.

Епилепсията не е само един гърч, подчерта Събева. Не епилепсията определя човека, допълни тя и акцентира, че всеки човек има талант, който може да бъде развит.

В България децата, страдащи от епилепсия, са над 20 хиляди. От близо 65 хиляди българи, засегнати от заболяването, една трета са деца. Около 28 хиляди от българските пациенти се лекуват с лекарства, заплащани от Националната здравноосигурителна каса.

През 2011 световната лига за борба с епилепсия определя 10 февруари за световен ден за борба с епилепсията. Целта на информационната кампания е да информираме обществото за проблемите на хората с епилепсия, посочи Веска Събева. Тя ще продължи цяла година, за да стигне до повече хора.

Срещу стигматизацията на епилепсията се обяви и евродепутатът Цветелина Пенкова, което подкрепя инициативата. Не е нормално, по думите й, в България да няма лекарства срещу епилепсия, а българските потребитеми да ги търсят в съседните ни Гърция и Румъния. Тя е поставила въпроса пред ЕК. Ще го поставяме, докато не бъде решен, закани се Пенкова. Амбицията й е българските рецепти да са валидни в рамките на ЕС. Родители на деца с епилепсия алармираха, че децата с епилепсия са отритвани от обществото, включително от другите деца. Има непознаване на това какво представлява епилепсията. Има и страх от децата с епилепсия, те често са обект на подигравки и страдат от това, че са различни.

Родители на деца с епилепсия съдят МЗ за дискриминация по възраст

Родители на деца с епилепсия съдят МЗ за дискриминация по възраст

Здравната каса не поема лекарствата за тежка форма на епилепсия, които могат да бъдат закупени само от чужбина