Днес бяха връчени сертификати на 45 лекари и медицински специалисти, които са част от втората група, завършили успешно курса за "Оказване на спешна медицинска помощ по въздух". Това стана на официална церемония във Военномедицинска академия - София, съобщават от Министерството на здравеопазването.

91 са вече подготвените кадри по програмата за бързо достигане и осигуряване на достъп до пациенти в отдалечени и трудни условия.

Заместник-министърът на здравеопазването Илко Гетов връчи сертификатите на медиците и ги поздрави за избора им, както и за приноса им към българското здравеопазване.

Tой благодари на ръководството на ВМА, както и на всички от Симулационния център, които са направили възможна реализацията на курса. Освен това ги увери, че Министерството на здравеопазването ще продължи да инвестира в проекта, стъпвайки на най-добрите европейски програми за обучение, адаптирани към условията в страната.

"От гледна точка на нашето ведомство, България вече разполага с квалифицирани медицински екипи, които да подсигурят спешната помощ по въздух. В началото на 2024 г. ще разполагаме и с първия български медицински хеликоптер, а до края на проекта поетапно ще бъдат доставени и останалите пет машини. Работим упорито и с организацията на наземните бази, като всички дейности се реализират по график", каза Гетов по време на церемонията.

Център за спешна помощ по въздуха стартира с 60 души персонал от 15 май

Център за спешна помощ по въздуха стартира с 60 души персонал от 15 май

В края на юли месец площадките за хеликоптерите ще са готови