Личните лекари и специалистите от извънболничната медицинска помощ да издават направления за бърз антигенен тест за COVID-19, предлагат от Министерството на здравеопазването.

От ведомството на Асена Сербезова публикуваха за обществено обсъждане проект на Наредба за допълнение на Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК.

Предложението на министерството е бързите антигенни тестове за COVID-19 да бъдат включени в медико-диагностичните изследвания, заплащани от бюджета на НЗОК. Антигенни тестове ще могат да бъдат извършвани след насочване от лекар от първичната или специализираната извънболнична медицинска помощ

Скритите COVID случаи у нас може да надхвърлят 15 000 още този месец

Скритите COVID случаи у нас може да надхвърлят 15 000 още този месец

Към момента болните са поне 7 пъти повече от официалната статистика

С промяната се цели подобряване на качеството и навременността на медицинската помощ за пациентите и разширяване на дейностите за ранно откриване на инфекция с коронавирус. Ранното доказване на съществуваща инфекция у заразените лица и последващите мерки за тяхното карантиниране или изолация би довело до значително забавяне на разпространението на COVID-19.

Необходимите финансови средства за прилагане на предложените от МЗ промени са в рамките на бюджета на НЗОК за съответната година

Над 1300 са новите случаи на COVID-19

Над 1300 са новите случаи на COVID-19

Положителни са 17,8% от направените тестове

Към момента пациентите могат да получават направление за PCR изследване за наличието на коронавирусна инфекция само след консултация от лекар специалист, а не от общопрактикуващ лекар (ОПЛ). С промяната се предвижда бързият антигенен тест за откриване на коронавирус да бъде назначаван от ОПЛ или лекар специалист от извънболничната помощ, което значително ще улесни пациентите и ще разшири възможностите за извършване на изследвания за ранно откриване на инфекция с коронавирус.