Днес беше открит първият в България Център за допълваща грижа за деца с ревматични заболявания и техните родители.
Центърът се намира в Клиниката по ревматология, кардиология и хематология на СБАЛ по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" и представлява защитено пространство, в което децата и техните родители ще могат да получават подкрепа и консултации от здравни специалисти, психолози и арт терапевти.
У нас около 60 000 души страдат от ревматоиден артрит - автоимунно заболяване, което причинява хронично възпаление на ставите.
В България малките пациенти с тази болест са над 900. У нас Националната здравноосигурителна каса поема на 100% лечението на децата, като реимбурсира и най-съвременните биологични терапии.
Роза Чеглайска, председател на Асоциация на пациентите с ревматоиден артрит (АПРА) и пациент с ревматологично заболяване, откри събитието, като представи центъра за комплексна грижа, в който децата с ревматични заболявания ще могат да се развиват и интегрират.
"Това е само началото. Надграждането продължава - тук ще се провеждат лекции от специалисти, ще организираме и арт терапии. Ние не трябва да позволяваме децата да се инвалидизират. Те трябва да изживеят своето детство и да станат достойни членове на нашето общество", заяви тя.
Доц. Стефан Стефанов, началник на Клиниката по ревматология, кардиология и хематология на СБАЛ по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" представи значимостта на заболяването, което протича агресивно при децата и може да доведе до инвалидизация. Ревматоидният артрит е хронично и тежко заболяване, което оказва огромно влияние на развитието и растежа на децата и те се нуждаят от непрекъснати грижи и подкрепа, за да успеят да се социализират и да не се чувстват различни и отритнати от обществото.
"Благодарение на съвременните лечебни средства и медикаменти и добрия контакт между лекар, родител и дете, се постига най-доброто лечение на малките пациенти", заяви той и добави, че в центъра родителите ще осъществяват не само по-добра връзка с децата си, но и с лекарите.
"За щастие у нас имаме възможност да лекуваме малките пациенти с всички съвременни медикаменти, включително с биологична терапия. Благодарим на Здравната каса, която не е върнала нито едно дете, което се нуждае от такова лечение", допълни доц. д-р Стефанов.