Д-р Вяра Ганчева е председател на фондация Форум за устойчиво развитие "Фокус", социолог преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Тя представи своя доклад от изследване за професиите, криещи рискове за психичното здраве на конференция "Хората с психични заболявания - надежди, очаквания,възможности".

Изследването е проведено в рамките на проект на Сдружение за прогресивна и отворена комуникация.

На първия етап се консултирахме с 11 експерта, за да можем да идентифицираме тези професии. На втория етап изследвахме 437 представители на 14 професии. Оказва се, че индексът на психически дискомфорт прави връзка между човешката сигурност и психичното здраве. Досега традиционно се смяташе, че националната сигурност или държавната сигурност определят интереса към психичното здраво и главните заподозрени бяха работещите в МВР и военнослужещите. Лекарите и учителите също са попадали във фокуса на проучването.

За първи път е разширена оптиката чрез прилагане на нов метод, използван от Европейския алианс срещу депресията. Според резултатите професиите, които също попадат в рисковата скала, вече са инженери, охранители, политици, журналисти и юристи.

"Смятам, че бъдещите изследвания трябва да бъдат фокусирани върху тези професии, защото са свързани със здравето, безопасността и живота на хората, като досега не са били предмет на изследвания у нас", отбеляза д-р Ганчева.

Тестът за психичен дискомфорт към Европейския алианс срещу депресията може да бъде използван както за оценка, така и за самооценка. Човек сам може да прецени дали има нужда от помощ. "Ние можем да препоръчаме както лекарите, така и службите по трудова медицина да имат предвид, че има връзка между физически оплаквания и психически болести", заяви Ганчева.

В много професии по регламент работодателите са задължени да правят психични прегледи, но в повечето случаи те се извършват формалното, смята Ганчева. Трябва да се изпълни със съдържание и да се развият онлайн инструменти за самооценка, посочи тя. Ганчева припомни статистически данни, според които 12% от българите в даден период от живота си са страдали от депресия.

Много добре да се спазва балансът между личния живот и работата, съветва д-р Ганчева. Според нея е нужно да се спазва баланс между физическото и психическото натоварване. Ако има наченки на депресия, да се обърнем към психолог. Стресът на работното място, или т.нар прегаряне, трябва да се избягва, а при наличие на първи симптоми на депресия е важно да потърсим професионална помощ, подчерта Ганчева. По думите й, служителят трябва да знае правата си, а работодателят да обърне внимание не само на професионалинте изисквания, а и на човешкото достойнство и грижа.