Фокусът на всяка реформа в здравеопазването трябва да бъдат младите български лекари - условия на труд, на мотивация, на социален престиж, на реализация.
Това каза в четвъртък президентът Румен Радев в поздравлението си към гостите на церемонията "Лекар на годината 2023".
Той изрази дълбоката си признателност към хората, отдали живота си на тази толкова трудна професия в най-сложната област на човешкото познание, изискваща безпределна вяра в човека и доброто.
Той изрази надеждата си, че те ще бъдат във фокуса на всяка реформа, както и да се гради върху ясни принципи и цели, да има максимален обхват на гражданите, да има въвеждане на нови технологии и достъпност. Всичко, заложено в Плана за възстановяване и устойчивост ще бъде реализирано, независимо какво правителство идва на власт, пожела още президентът.
Радев припомни, че в плана са заложени спешната помощ по въздух, създаване на строк центрове, протонният център, националната дигитална платформа за образна диагностика. Вярвам, че ще се реализира и проектът за десетки амбулатории за доболнична помощ, разпределени в малките населени места, допълни той.
За тези 20 години бяхме свидетели и изстрадахме като пациенти редица реформи, но някои от тях приличат на неуспешно лечение след погрешно поставена диагноза, каза още президентът. По думите му фокусът е бил върху парите в здравеопазването и тяхното разпределение между различните участници. В същото време загубихме много лекари - младите лекари, в търсене на по-добри условия за труд и реализация, предпочитаха да напускат страната ни и да търсят реализация в чужбина, което за нас е загуба на огромен национален капитал, добави държавният глава.
Има нещо много специално в професията ви и това е, че всеки човек в България може да определи своя приз за лекар на годината, каза още президентът. По думите му лекарската професия е особена и с това, че лекарите успяват да съчетаят бурното развитие на медицината и стремглавото навлизане на нови технологии с типичната работа на професията. Пострадалите очакват от вас не само опит и знание, а и човечност, разбиране и състрадание, а ние, като общество, очакваме наред с лечението, все по-активно да обяснявате основите на здравословния и пълноценен начин на живот, активно да промотирате профилактиката, превенцията и диагностиката, допълни той.
Радев връчи наградите на лекарите, отличени в категорията "Ти си нашето бъдеще" - награда за младите медицински надежди на България - лекарите Младен Дойков, Светозар Марангозов, Явор Пукалски, Цанко Йоцов, Ния Милева. Държавният глава им пожела да се самоусъвършенстват и да прилагат нови методи.
Източник: Президентство
Може да лекувате навсякъде по света, но когато лекувате тук, където са корените ви, вашата дейност има много по-голяма добавена стойност, каза още президентът Радев.
Званието "Лекар на годината 2023" получи проф. д-р Станимир Сираков, д.м.н. Тазгодишният носител на приза завършва медицина през 2009 г. в МУ-София със специалност "Образна диагностика" и "Интервенционална неврорентгенология". От 2011 година е част от екипа на болница "Св. Иван Рилски" ие ръководител на сектор "Интервенционална рентгенология" в отделението по образна диагностика. Има специализации в Сърбия и Франция. Председател на Българското дружество по интервенционална рентгенология, съобщиха от пресцентъра на Българския лекарски съюз (БЛС).
Наградата му беше връчена от д-р Иван Маджаров - председател на БЛС, който пожела на проф. Сираков да продължава да е пример за висок професионализъм. "Българският лекар заслужава уважението на всички нас, за това което прави", заяви д-р Маджаров и благодари на д-р Тотко Найденов и проф. Андрей Кехайов, които са инициатори на отбелязването на Деня на българския лекар именно на 19 октомври и наградите "Лекар на годината".
За първи път лекарската гилдия връчи отличие "за лекарска всеотдайност и етика" на името на д-р Стефан Черкезов. Първият носител на наградата е д-р Даниел Димитров, който участва в мащабната спасителна операция, при която американският изследовател Марк Дики беше изваден от пещерата Морджа в Турция.
По-рано в четвъртък за деня на българския лекар, в централата на БЛС, беше открит бюст-паметник на д-р Стефан Черкезов. Навръх празника -19 октомври, на който почитаме Св. Иван Рилски, закрилник на българските лекари, беше официалното откриване на скулптурата на д-р Черкезов, в знак на почит и признателност към личността и делото му. Тази година се навършиха 60 години от жертвата на младия лекар, който на 15.08.1963 г. спасява 47 души от горящ автобус, но загива от раните си.
Бюстът на д-р Черкезов е изработен от скулптора Красимир Кръстев-Ломски. Той е отлят от месинг и е поставен върху постамент от черен гранит. Скулптурата представлява реалистичен портрет на д-р Черкезов.
Източник: БЛС
"В създаването на образа съм се стремял да пресъздам драматизма и непоколебимата решителност в погледа на човека, застанал пред огнената бездна и взел светкавично решение да спаси другите, дори и с риск за живота си, който за съжаление и загубва", споделя за творбата авторът.
"Силата на лекаря е в неговото сърце". Тези думи на Парацелз, които са изписани на скулптурата, много точно описват нашата мисия като лекари, но и като човеци", заяви при откриването на бюста д-р Иван Маджаров - председател на УС на БЛС. Той подчерта, че паметника увековечава името на д-р Черкезов и ще напомня на всички посетители за неговото дело. Д-р Маджаров благодари на всички дарители, които подпомогнаха със средства изграждането му.
Инициаторът на изграждането на скулптурата д-р Тотко Найденов отбеляза, че д-р Черкезов изгаря за да живеят другите и осъществява девиза на средновековните лекари "Светейки на другите, изгарям".