Ракът на дебелото черво е втората водеща причина за смърт от злокачествени заболявания в България, като засяга както мъжете, така и жените. С цел борба с тази коварна болест, Фондация "Лъчезар Цоцорков" реализира мащабна национална кампания за профилактика и скрининг на рака на дебелото черво.

"Борбата срещу рака на дебелото черво е основна мисия на нашата фондация. Това е мисия, която спасява животи," заяви изпълнителният директор на Фондация "Лъчезар Цоцорков". През последните три години фондацията е начертала стратегия срещу "тихия убиец", а кампанията е пример за устойчивост и резултатност.

"Успяхме да постигнем над 93 хиляди скринингови теста, осигурявайки достъп до над 100 населени места в страната," подчерта директорът на направление "Здравеопазване" Елена Джамбазова. Създадохме организация за навременни доставки на тестове и консумативи към 322 лаборатории в България, посочи тя.

Според данни, представени от д-р Славейко Джамбазов, през 2022 г. колоректалният карцином е третият най-често срещан рак в световен мащаб с над 1.9 милиона нови случая. В България той представлява 15.5% от всички новодиагностицирани злокачествени заболявания за същата година. Тревожен факт е, че страната ни е единствената в ЕС, която отчита увеличение на смъртността от онкологични заболявания - с 8% при мъжете и 5% при жените, в сравнение със средното намаление в ЕС.

Колоректалният карцином често започва с неракови полипи, които при липса на лечение могат да преминат в злокачествен стадий. Сред основните рискови фактори са:

Генетични мутации и наследствени заболявания (20% от случаите);

Неракови състояния като колоректални полипи, улцерозен колит и болест на Крон;

Нездравословен начин на живот - тютюнопушене, алкохол, липса на физическа активност и затлъстяване;

Петгодишната преживяемост на пациентите с рак на дебелото черво в ранен стадий достига 90%, докато при напреднал стадий тя е едва 10-14%. Ранното лечение води до по-малко странични ефекти и по-добро качество на живот.

Сред 93 381 изследвани лица, 14.2% са дали положителни резултати, като таргетната група е била на възраст между 50 и 74 години. Програмата на фондацията предлага работещ модел за ранна диагностика, който може да бъде приложен в националната здравна система.

"Важно е да осигурим на пациентите ясен път за лечение след диагностициране," подчертаха от фондацията. "Ранното откриване и ефективният скрининг са най-доброто средство за намаляване на смъртността."

Полипите на дебелото черво дълго време остават без симптоми

Полипите на дебелото черво дълго време остават без симптоми

Няма конкретна причина за появата им, но има фактори и от средата на живот